Nepokoje v Tibetu, které si podle tibetské exilové vlády už vyžádaly asi 80 obětí, přinutili Peking k blokování některých webových stránek, jako například Google News nebo YouTube.
Důvodem blokování je snaha o zastavení šíření videonahrávek a obrázků z nepokojů v některých tibetských městech, včetně metropole Lhasa. Demonstrace začaly 10. března, což je den, kdy se připomíná výročí povstání oproti čínské okupaci v roce 1959 a kdy duchovní vůdce Dalajláma uprchl do Indie.
Čínské rozhodnutí cenzurovat přístup k internetu se podobá scénáři, který se loni v září udál v sousedním Mayanmaru (dřívější Barma). Tam však vláda odřízla přístup k internetu úplně, aby lidé nemohli sledovat či posílat obrázky a videa pryč ze země. Na YouTube jsou dvě videa o situaci v Tibetu od uživatele Amdo2007, které ukazují pokojné demonstrace. Na prvním z nich je vidět veřejné shromáždění s přítomností tibetských mnichů a druhé pak ukazuje pokojný pochod. Existují však také videa s těly na ulicích či protestujícími, kteří hází kameny na čínská armádní vozidla a podobně. Ty mají navíc výrazně vysokou sledovanost. |
Zahraniční média byla z Tibetu vykázána a například stanice CNN potvrdila, že jí nebylo umožněno vyslat do míst nepokojů svůj reportérský tým. To potvrzuje, že Čína zjevně nestojí o to, aby se informace o aktuálním dění v této zemi dostávaly na veřejnost.