Čínská vláda začala kontrolovat kybernetickou bezpečnost výrobků amerického výrobce paměťových čipů Micron prodávaných v zemi. Jde o nejnovější krok v probíhajícím obchodním sporu o polovodiče, který staví Čínu proti USA a jejich spojencům.
Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?
Roztržka mezi Čínou a západem přitom narušuje dodavatelský řetězec čipů, což negativně ovlivňuje řadu z nejrychleji rostoucích částí technologického odvětví – především vývoj umělé inteligence a cloudových technologií. Dopady těchto svárů přitom pociťují podniky celosvětově, jelikož výroba automobilů a řada dalších odvětví je z hlediska růstu stále více závislá právě na dostupnosti vyspělých polovodičů.
Čína vyjadřuje obavy o národní bezpečnost
Ve stručném prohlášení čínské vlády vydaném 31. března se uvádí, že přezkum společnosti Micron je prováděn „s cílem zajistit bezpečnost dodavatelského řetězce klíčové informační infrastruktury, zabránit bezpečnostním rizikům sítě způsobeným skrytými problémy s výrobky a zachovat národní bezpečnost“.
Řada opatření, která už dříve přijala americká prezidentská administrativa Joea Bidena a Donalda Trumpa, zakázala používání hardwaru čínské výroby v amerických sítích a zavedla vývozní kontroly, jejichž cílem je udržet nejnovější počítačové technologie mimo dosah Číny.
Na začátku října vydala Bidenova administrativa nové vývozní kontroly, které americkým společnostem brání prodávat pokročilé polovodiče a zařízení některým čínským výrobcům bez speciální licence. V polovině prosince administrativa tato omezení rozšířila. Jejich smyslem je zabránit Číně v přístupu k vyspělým technologiím pro modernizaci armády a za účelem porušování lidských práv.
Součástí rostoucího napětí mezi oběma zeměmi jsou i zákony jako CHIPS či Science Act, jejichž smyslem je navrácení výroby čipů zpět do USA.
USA se obávají o bezpečnost čínských technologií
Čínské vyšetřování společnosti Micron je obdobné jako obavy USA ze společností, jako jsou Huawei a ZTE – úzké vazby těchto firem na čínskou vládu spolu s „tradicí“ průmyslové špionáže spojené s Čínou vyvolaly řadu omezení a nakonec i zákaz jejich přítomnosti v amerických sítích.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
Podobné zákazy z podobných důvodů zavedly i další země, včetně Velké Británie a Švédska. Podrobné plány na omezení vývozu pokročilých technologií pro výrobu čipů do Číny nedávno oznámilo také Nizozemsko a další země, včetně Německa, nadále pečlivě kontrolují používání čínského vybavení ve svých hlavních operátorských sítích a mohly by je následovat.
Spojené státy se také spojily s Taiwanem, Japonskem a Jižní Koreou, což jsou všichni významní výrobci čipů, aby vytvořili systém ochrany dodavatelského řetězce a předešly tak závažným narušením, k nimž došlo v důsledku pandemie COVIDu a války na Ukrajině.
Další snahy o diplomacii v oblasti čipů se objevily také mezi USA a Indií. Obe země nedávno podepsaly memorandum o porozumění, jehož cílem je snížit závislost na Číně právě v oblasti polovodičů. Micron v návaznost na aktuální kroky Číny uvedl, že společnost si je vědoma vyšetřování čínské vlády a že s ní hodlá plně spolupracovat.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.