Včera jsme přinesli v článku Dell přichází s bezdrátovým dobíjením baterie u notebooků informace o přenosném počítači Latitude Z od Dellu, který kromě hlavního procesoru od Intelu využívá právě i čip ARM pro provozování jednoduchého linuxového prostředí pro základní práci na internetu. Tato myšlenka zaujala řadu analytiků s tím, že se může jednat o zcela nový model, který se brzy na trhu intenzivně rozšíří a čipy ARM by mohly sekundovat x86 procesorům v noteboocích pro situace, kdy uživatelé nepotřebují vysoký výkon a prostředí operačního systému Windows, ale potřebují se třeba rychle připojit k internetu či napsat e-mail.
Na procesorech ARM mohou běžet různé „příchutě“ Linuxu nebo také platforma Windows Embedded CE, nicméně podle Microsoftu není v plánu začít chystat i tradiční operační systémy Windows pro provoz na těchto čipech, protože podle jeho zástupců jsou vhodné spíše do smartphonů, navigací či čteček knih. Dell však svým tahem ukázal novou možnost využití čipů ARM a chce toto řešení nabízet kromě nového modelu Latitude Z i jako volitelné v případě ultrapřenosných modelů E4300 a E4200 byznys notebooků.
Jak jsme uvedli včera, procesor ARM v notebooku Latitude Z slouží ke spuštění prostředí označovaném jako Latitude On, které má nabídnout funkce podobné smartphonům a jeho cílem je vyhnout se dlouhé době bootování operačního systému Windows.
Společnost ARM v poslední době ohlásila vyvinutí procesorů s frekvencí 2 GHz, které by měly být již dostatečně výkonné nejen pro běh všech běžných aplikací, ale i pro práci s multimédii. Důležitá je i stránka spotřeby procesorů ARM, které jsou kvůli svému primárnímu určení v mobilních přístrojích energeticky poměrně nenáročné a v případě notebooků pak vydrží běžet na baterii výrazně déle, než klasické x86 procesory od Intelu či AMD.
V současnosti o zabudování čipů ARM do svých počítačů hovoří již více výrobců a třeba již Asus předváděl notebook, v němž podobně jako u Dellu Latitude Z je možné najít jak čip ARM, tak procesor od Intelu.
Jack Gold, vedoucí analytik společnosti J. Gold Associates tvrdí, že krok Dellu je pro ARMové čipy velmi příznivý a otevírá jim nový prostor pro využití. Nicméně dokud nebudou pro tyto čipy k dispozici i operační systémy Windows, budou odsouzeny do pozice doplňkových procesorů a provozování Linuxu, jehož podíl je však stále poměrně zanedbatelný, dodává Gold s tím, že klíčem k úspěchu hardwaru je právě software. Dan Olds, vedoucí analytik ve společnosti Gabriel Consulting Group je v tomto směru pak optimističtější, protože předpokládá s rostoucím využitím čipů ARM i větší adopci Linuxu, s nímž se tak seznámí více uživatelů než dosud. Pro řadu z nich je tento OS stále něčím neznámým a komplikovaným, ale poté, co si jej osahají na svém notebooku v doplňkovém prostředí, není vyloučené, že se někteří rozhodnou přejít kompletně na Linux.
Procesory ARM by v počítačích mohly pracovat i ve specifických funkcích, např. jako hardwarový skener při práci na internetu, který by měl za cíl chránit počítač před malwarem a viry a nezatěžovat tak hlavní procesor, spekuluje Gold s tím, že nízké nároky na spotřebu a nízká cena dělá s čipů ARM výborné doplňkové procesory.