Nové systémy s procesory Sparc M7, jež disponují 32 jádry a 256 vlákny, jsou podle výrobce navržené pro dosažení vysoké efektivity databázového provozu, zpracování velkých objemů dat, pro cloud a další podnikové aplikace náročné na výkon. Patří mezi ně integrovaný systém SuperCluster M7 a servery Sparc T7 a M7.
Všechna tato zařízení podporují virtualizaci a cloudové technologie včetně příslušných nástrojů pro správu. Výrobce slibuje, že všechny dosavadní aplikace včetně vlastních řešení zákazníků půjde na platformě Sparc M7 provozovat v nezměněné podobě, přitom prý ale nabídnou výrazně vyšší zabezpečení i výkon.
Hardware Sparc M7 je navíc otevřenou platformou, což vývojářům umožňuje začít tvořit vlastní software využívající nové funkce této platformy.
„Jedná se o nejvýznamnější vylepšení mikroprocesorů Sparc a návrhu systémů za poslední desetiletí,“ tvrdí Matthew Eastwood, senior viceprezident divize Enterprise Infrastructure and Datacenter Group v IDC.
Procesory Sparc M7 jsou součástí nové produktové řady, kterou lze škálovat od 32 do 512 jader, od 256 do 4 096 vláken a až na 8 TB operační paměti. Oproti předcházející generaci nabízejí lepší parametry výkonu, ať už jde o paměť, vstup/výstup (I/O), škálovatelnost a latenci (odezvu).
Hlavní funkce Sparc M7 podle výrobce:
- Hardwarové zabezpečení paměti – tato funkce poprvé přidává kontrolu přístupu k datům v paměti v reálném čase. Chrání tím před průnikem malwaru i vadných programových kódů, produkční prostředí podniků se díky tomu stává spolehlivější a bezpečnější. Při provozu databáze Oracle 12c je tato funkce využita už v základním nastavení a snadno ji lze zapnout i pro další stávající aplikace. Oracle také nabízí rozhraní (API, application programming interface), které umožňuje další přizpůsobení této funkcionality.
- Hardwarově podporované šifrování – hardwarová podpora pro šifrování vestavěná do všech 32 jader přináší možnost používat šifrování bez snížení výkonu. Zabezpečit jde data i prostředí pro běh programů pro všechny aplikace, funkcionalitu lze rovněž kombinovat s použitím šifrovacích klíčů AES, DES, SHA a dalších.
- SQL in Silicon: Ke všem 32 jádrům procesoru Sparc M7 se přidružují koprocesory, jimž lze předat některé operace, a urychlit tak zpracování dat, což výrazně zvyšuje např. výkon databázových aplikací. Nové koprocesory zrychlují kritické funkce včetně dekomprese paměti, řízení paměti, filtrování a index range scan (metoda procházení databázových tabulek). Předání těchto funkcí na koprocesor výrazně zvyšuje výkon každého z procesorových jader, snižuje využití paměti a umožňuje až 10krát vyšší rychlost databázových dotazů. Možnost In-Memory (zpracování dat v operační paměti) v současné verzi databáze Oracle 12c tuto novou funkčnost plně podporuje. Nová funkcionalita je rovněž k dispozici pro vývojáře.