Cloud (II) – aplikace i pro business

18. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © rangizzz - Fotolia.com
Už víme, že kromě elektronické pošty či sociálních sítí je cloud užitečný i pro podnikatele. A dvojnásobně pro ty střední a menší, kterým umožňuje využívat výhodně moderní technologie, business systémy a aplikace, které si donedávna mohly dovolit jen velké společnosti. Jsou-li dobře zvoleny, můžou nám pomoct zvýšit efektivitu a produktivitu.

V dnešní době není složité najít vhodný systém v cloudu pro pokrytí našich potřeb, ať už řešíme výrobu, obchod, finance či marketing. Díky využívání těchto služeb také nemusíme řešit kvalitní IT vybavení a můžeme se plně věnovat svému businessu.

Aplikace pro všechny ve firmě
Pokud často řešíme nedostatek datového prostoru pro své zaměstnance, správu vlastních serverů, upgrady, support pro zaměstnance…, tak služby jako Google Apps nebo Office 365 jsou dobrým řešením. Anebo pokud zakládáme společnost a potřebujeme rychle zřídit e-maily, které porostou s firmou.

Služby dokážou plně nahradit naše e-mailové servery, pomáhají výrazně zvýšit kooperaci lidí ve firmě a zároveň přinášejí další výhody v přidaných službách.

Třeba takové videokonference můžou výrazně ušetřit náš čas i poplatky za telekomunikační služby. Můžete využít například Google Sites pro vaše týmové stránky, efektivně sdílet aktuální informace a diskutovat zde případné problémy i online editovat dokumenty ve větším počtu uživatelů.
Ale je tu i řada dalších aplikací, které kromě větší spolupráce zároveň umožňují řešit například i procesy schvalování.
(Ukázkové video)

Marketing/prodej
Pro marketing a prodej už z povahy jednotlivých oddělení existuje snad největší počet různých cloudových služeb, které lze dobře využít, i když nemáte vlastní marketingové oddělení.

Pokud například informace o svých zákaznících držíte v Excelech a nedokážete je efektivně sdílet, jsou tu CRM systémy. Zatímco pořídit si vlastní CRM je finančně, organizačně i provozně náročné, v cloudu můžete vybírat z nepřeberného množství CRM systémů, které se liší šíří služeb a cenou. Pro menší společnosti slouží omezené CRM systémy, nejčastěji asi využívaný Insightly (www.insight.ly) nebo Highrise (www.highrisehq.com/), které dostačují v základních funkcích obchodního řízení pro střední a malé společnosti. Zároveň umožňují například snadnou synchronizaci s Google Appsa poskytují dokonce i omezený provoz zdarma. Pro větší firmy už existují i rozsáhlé systémy dříve známé pouze z velkých společností, ale díky cloudovým službám dnes i dostupné středně velkým firmám a organizacím. Celosvětově nejvíce využívaný je asi nástroj Salesforce, který patří k průkopníkům cloudového CRM systému, nebo například CRM Live od Microsoftu.


Řízení zakázek
Pokud často řešíte efektivní řízení zakázek a sdílení informací, neznáte stav jednotlivých projektů, nebo nedokážete efektivně sdílet jednotlivé úkoly, poohlédněte se po některém z mnoha systémů pro projektové řízení.

Pokud ale hledáte efektivní nástroje, které jsou dostupné na různých platformách a jsou uživatelsky velmi přívětivé, tak zkuste třeba BaseCamp, Podio nebo Asanu, která je dokonce pro mnoho společností dostupná i zdarma. Uvedené nástroje dokážou efektivně spravovat vaše projekty, sdílet úkoly, dokumenty a zároveň poskytují okamžitý přehled o stavu projektů. Často bývají zároveň už propojené s jinými cloudovými službami (Google Apps, Dropbox a dalšími).

Personální oddělení
I když si to mnoho firem neuvědomuje, tak typickým příkladem cloudové služby, kterou v dnešní době využívá mnoho personálních oddělení, je LinkedIn - sociální síť sdružující odborníky ze všech oborů i koutů světa. V současné době ji využívá přes 200 milionů uživatelů a dva milióny firem, takže ji můžeme směle označit za nejpoužívanější profesionální síť světa.

Management
Management společnosti samozřejmě využije většinu výše zmíněných aplikací. Podívejme se blíž například na aplikace pro zvýšení efektivity. Typickým příkladem je nástroj Evernote pro tvorbu poznámek. Je k dispozici pro většinu mobilních zařízení, Windows i MAC OS. Ať napíšete poznámku kdekoli, uložíte si odkaz nebo celou stránku a k datům máte vždy a odkudkoli okamžitý přístup. Jde rozhodně o lepší řešení, než si poznámky psát na papír a hledat je po kapsách. Dalším podobným příkladem je třeba Keep (součást Google Apps) nebo OneNote (Office 365).

ICTS24

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Martin Kunz, Ness Technologies