Hlavní navigace

Co všechno nám chybí ve Windows... 4. díl

26. 6. 2008

Sdílet

Některé z funkcí, které se vyskytují v různých operačních systémech, ve Windows XP ani Vista nenajdeme. Přinášíme 17 vynikajících doplňků, které by si Microsoft měl koupit, vypůjčit nebo ukrást.

Pokračujeme náš přehled z prvního, druhého a třetího dílu.

14. Cover Flow

Dostupné pro: Mac

Každý z nás vstřebává informace různým způsobem, a některým to jde lépe s informací vizuální. To bylo nejspíše hlavní výzvou pro vývojáře Cover Flow, kterážto utilita umožňuje uživatelům operačního systému Mac OS X prohlížet jejich složky, soubory, hudbu a další data vizuálně. Pomocí rolovacího kolečka na myši či šipek na klávesnici můžete bez problémů postupně listovat svými soubory, přičemž každý objekt je zobrazen jako velký obrázek, takže už nemusíte sledovat všechno jako malé, nejasné ikonky.


Tvůrci systému Windows Vista udělali významný krok pro zpříjemnění uživatelského rozhraní Windows Exploreru, avšak zatím do systému neintegrovali nic tak dynamického, jako je Cover Flow. Alternativa přesto existuje – a to s pomocí freewarové utility nazvané Harmony. Harmony pracuje pouze s obrázky generovanými v iTunes, a neintegruje se do Windows Exploreru. I přesto je to jednoduchý a hlavně bezplatný způsob, jak dodat uživatelsky příjemný styl Cover Flow do vašeho systému.

ICTS24

15. Vyhovění standardu POSIX

Dostupné pro: BeOS, Mac, Linux, PC-BSD

Téměř všude mimo Windows je množství software programováno tak, aby vyhovovalo standardu založeném na Unixu zvaném POSIX. A jakýkoliv operační systém, který splňuje tento standard, je schopný rozjet většinu software napsaného pro Unix, včetně obrovské spousty open source aplikací určených pro Linux. Linux a PC-BSD jsou plně POSIX-kompatibilní. Stejně jako Mac, který je postavený na BSD. Dokonce i zaniklý BeOS podporoval tyto standardy. Systém Windows to ale jako jeden z mála nedokáže.


Přestože uživatelé systémů Vista Enterprise nebo Ultimate mohou ve svých počítačích teoreticky využít verzi pro POSIX standard od Microsoftu, nazvanou „Subsystém pro aplikace založené na Unixu“, dle našich zkušeností je práce s touto alternativou spíše frustrující než užitečná. Lepší cestou pro dodání POSIXu do kterékoliv verze XP i Vista je instalace programu Cygwin. Jedná se o bezplatný emulátor Linuxu, jenž je zdarma, a jeho instalace nezabere více než několik vteřin. Cygwin podporuje řadu oblíbených programů pro Linux, které byly přepracovány speciálně pro tento emulátor. Přestože vám Cygwin nedá plnou podporu Linuxových aplikací, alespoň vám otevře dveře k nejběžnějším z nich.

16. Standardizovaná menu

Dostupné pro: Mac

Procházení aplikačních menu ve Windows může občas vyústit k nečekaným výsledkům, neboť Windows postrádají sjednocená menu pro své aplikace. V systému Mac OS X jsou aplikační menu kompletně standardizovaná. Prakticky všechny programy pro Mac mají ten samý pruh nabídek, umístěný přes vrchní část obrazovky, který se skládá z menu Apple (v podstatě obdoba nabídky Start ve Windows), a dále menu možností pro samotnou aplikaci. Poněvadž toto rozhraní je ve všech aplikacích stejné, uživatelé pokaždé ví, kde hledat konkrétní důležité ovládací prvky.

Protože všechny aplikace pro Mac jsou s takovým pruhem nabídek již dopředu naprogramovány, neexistuje ideální způsob přidání takového prvku do Windows. S programem ObjectBar od společnosti Stardock se však tomuto ideálu lze alespoň přiblížit. ObjectBar je shareware utilita pro aplikaci alternativního vzhledu pro nabídku Start a nástrojovou lištu. Jakmile program nainstalujete, skin MacPC přetvoří vaši nástrojovou lištu na pruh nabídek ve stylu Macu. ObjectBar dokonce duplikuje menu většiny aplikací pro Windows, takže je můžete ovládat svrchu obrazovky stejně jako u Mac OS X (přesto budou tato menu stále dostupná i v rámci samotných aplikací). Objectbar zatím funguje pouze pod systémem XP, v nejbližší době je ale očekáváno vydání verze pro Vista.

17. Jednosouborové aplikace

Dostupné pro: Mac

Nikde není komplikovanost systémů Windows viditelnější, než v ovládacím panelu „Přidat nebo odebrat programy“. Už samotná existence tohoto nástroje je jasným znamením, že aplikace pro Windows se pro mnoho uživatelů staly příliš velkými a nepraktickými. Naproti tomu u Macu pouze menšina aplikací sestává z více než jednoho souboru. A odstraňování programu pro Mac většinou znamená prosté přesunutí jeho souboru do koše.


Abyste dosáhli stejné úrovně jednoduchosti na počítači vybaveném Windows, musíte vyzkoušet přenosné aplikace. Samozřejmě, že takovéhle počínání vás donutí obětovat některé z objemných funkcí svých oblíbených programů, takže tudy cesta vždycky nepovede. Pokud Microsoft při vývoji nových Windows neprovede radikální změny, můžete očekávat, že budou ještě komplikovanější než doposud.

Tímto je náš seriál u konce, těšíme se s vámi nashledanou u některého z našich dalších seriálů.