Tu zprávu jste asi neviděli, rezonovala především na anglicky psaných webech, například na portálu BGR.com. Firma stojící za vyhledávačem DuckDuckGo si rýpla na twitteru do vyhledávacího giganta a rozhodně si nebrala servítky.
„Po měsících zdržování Google konečně odhalil, kolik osobních údajů shromažďuje v prohlížeči Chrome a v aplikaci Google. Není vůbec divu, proč to chtěl skrýt,“ objevilo se na twitterovém účtu DuckDuckGo.
„Sledování uživatelů nemá nic společného s vytvořením skvělého webového prohlížeče nebo vyhledávače,“ dodala.
GALERIE: Které údaje na vás sbírá Google?
O co se jedná? Google totiž několik týdnů zdržoval aktualizaci svých aplikací pro telefony iPhone a také pro iPady, které měli jeho vývojáři nasadit společně s další verzí operačního systému pro „jablečné“ telefony a tablety, konkrétně se jedná o verzi 14. Apple totiž nutí všechny vývojáře, aby ke svým aplikacím, které chtějí umístit do App Store, nově zveřejňovali i informace o získávaných údajích.
V případě vyhledávače Google, Gmailu nebo i videoportálu YouTube, který pod společnost Alphabet, amerického giganta a majitele populárního vyhledávače spadá také, se ukazuje, že množství vytěžovaných informací je velmi vysoké. Firma se samozřejmě hájí, že data slouží ke zlepšování služeb pro klienty, zároveň je dokáže i velmi dobře zpeněžit.
Facebook si proti Apple zaplatil i inzeráty
Google ale není jedinou firmou, kterou podobná data sbírá, na což se přišlo nyní právě díky Apple. Proti zavedení „štítku“, který u každé aplikace v App Store jasně musí říct, jaká data o uživateli se sbírají, hlasitě brojil především Facebook.
Facebook si dokonce zaplatil celostránkové inzeráty, ve kterých obvinil Apple, že chce zničit Internet, tedy alespoň v podobě, jaký ho nyní známé. Spor popisovala řada médií, věnoval se mu například technická redakce deníku USA Today nebo magazín The Verge.