Flexibilita, komunita a služby - to jsou jen tři hlavní benefity, které přináší coworkingové pracovní prostory a lákají tak stále více uživatelů. Coworkingová centra nabízí pro start-upy či freelancery, nejen z generace mileniálů, kreativní prostory a flexibilitu, která je podpořena pestrou škálou členství od pouze virtuálního až po možnost vstupu do prostor 24/7.
Coworkingová centra umožňují networking a propojení jednotlivců i firem v kreativním a inspirativním prostředí i v rámci sítě center a organizovaných eventů. Členové mohou využít spektrum služeb od kavárny a kuchyňky až po zapůjčení elektromobilu.
„V České republice, konkrétně v Praze, je nejvyšší koncentrace coworkingových konceptů v samotném centru města. Následují Praha 5 a Praha 2. Bez zajímavosti není, že coworkingové prostory vznikají také v dalších městech, a to nejen téměř ve všech krajských, ale také ve městech, jako jsou Příbram, Nový Jičín, Chomutov, Teplice či Přerov," doplňuje Lenka Šindelářová MRICS, Head of Research & Consultancy v BNP Paribas Real Estate Czech Republic.
Důkazem dynamického vývoje tohoto segmentu je vstup několika velkých mezinárodních řetězců na český kancelářský trh. Operátor BusinessLink otevře do konce tohoto roku svoje centrum v nové kancelářské budově Visionary na Praze 7.
Jiný koncept, HubHub, zprovozní v létě prostor
na 2 000 metrech čtverečních přímo v ulici Na Příkopě a další centrum otevře do konce roku. International Workspace Group (IWG – holdingová společnost Regusu, Spaces a dalších coworkingových brandů) otevře letos na 3 500 m2 v budově Albatros v Praze 1.
Expandují také stávající operátoři. Impact Hub například nedávno otevřel v Brně na ploše 3 400 m2 svou největší pobočku v Evropě a druhou na světě. Jiný z providerů, Node5, zprovoznil vloni coworkingový prostor v Ústí nad Labem o rozloze 750 m2. Ve zbytku roku se otevře celkem 13 000 m2 coworkingových prostor, což představuje 65% nárůst celkové plochy.
V roce 2002 otevřela první společná pracovní centra v Dánsku a Rakousku a v roce 2005 se ve Spojených státech otevřelo centrum oficiálně pojmenované jako coworkingový prostor. Od této doby zažívá světový trh kancelářských prostor značný boom tohoto konceptu. V Evropě jich lze nejvíce najít ve Španělsku, konkrétně v Barceloně, dále ve Francii, Německu, v Polsku a v Itálii.
Podle analýzy mezinárodní poradenské společností BNP Paribas Real Estate bylo na konci loňského roku celosvětově v provozu na 14 000 coworkingových prostor, přičemž počet uživatelů překročil 1,2 milionu. Analytici BNP Paribas Real Estate očekávají, že do roku 2020 stoupne počet center dvakrát a počet aktivních uživatelů dokonce třikrát.
Expanze coworkingových kanceláří, které reagují na vstup početné generace mileniálů na pracovní trh, se týká rovněž České republiky. Jistě ovlivní také aktuální rozložení, kdy většina center je dosud umístěná v budovách kategorie B a C (93 %). Poslední dobou se však podíl na coworkingových prostorách v A třídě zvýšil na 7 % a tento podíl bude výrazně narůstat s nově otvíranými prostory mezinárodních řetězců. Ty jsou také výrazně větší než dosavadní centra s průměrnou velikostí jen cirka 320 m².
Postupně se bude proměňovat koncepce coworkingových center. Jasně je vidět rostoucí profesionalizace operátorů. Do budoucna se coworkingová centra budou také více profilovat dle segmentů nebo zaměření - například pro právníky, reklamní obory, e-commerce. Operátoři také budou nabízet další služby od poradenství a couchingu, až po právní či účetní služby. Různá coworkingová centra již nyní také organizují konference a další vzdělávací akce, které jsou nezanedbatelným zdrojem příjmů a toto bude dále posilovat.
Coworkingové prostory mezinárodních operátorů budou doplňovat standardní mix moderních kancelářských prostor a pomohou jim přilákat také velké korporátní nájemce, kteří chtějí být blízko talentům. Velká část coworkingových center pak ale nadále bude vyhledávat starší nezřídka postindustriální prostory se specifickou atmosférou a geniem loci a pomůže tak revitalizovat dříve nevyužívané objekty.