Klidně byste si mohli myslet, že příkazový řádek bude po 30 letech existence operačního systému Windows s grafickým rozhraním úplně zapomenut. Kupodivu to tak není a vězte, že k tomu existují docela pádné důvody. I přesto, že spoustu funkcionalit převzaly ikonky a dlaždice, stále existuje dost operací, které se na příkazovém řádku provedou daleko jednodušeji a rychleji – to ale není nic, co by nevěděl každý, kdo má jen trochu něco společného s informačními technologiemi.
Naprostá většina uživatelů se přitom vůbec nemusí nořit do hlubin příkazů příkazového řádku (pokud ale chcete, existuje referenční přehled příkazů, který Microsoft nabízí na této stránce), i přesto však existuje řada operací a úloh, které se budou hodit každému. Nepochybujeme o tom, že i vy máte nějaké oblíbené příkazy pro příkazový řádek!
Chcete-li spustit okno příkazového řádku, pak ve Windows 10 klepnhttp://pcworld.com/article/3149507/windows/how-to-sideload-extensions-in-microsoft-edge.htmlěte pravým tlačítkem myši na tlačítko Start a z místní nabídky vyberte příkaz Příkazový řádek. Ujistěte se, že k zařízení, které hodláte spravovat, máte oprávnění správce, abyste se vyhnuli problémům s nedostatečným oprávněním.
Je třeba v této souvislosti poznamenat, že brzy bude zřejmě ve Windows 10 příkazový řádek vytlačen rozhraním PowerShell, nicméně faktem zůstává, že vše, co použijete v příkazovém řádku, bude fungovat i v PowerShellu.
1. Oprava nefunkčního připojení k Internetu: příkaz ipconfig
Pravděpodobně každý počítačový technik, který řeší problém s konektivitou do Internetu, nejprve provede opravu připojení do počítačové sítě. Tato operace se sice dá provést v grafickém rozhraní, nicméně pomocí příkazového řádku je to daleko snazší. Stačí zadat příkaz ipconfig /release, kterým se připojení uvolní, tj. zruší (proto tento příkaz nepoužívejte, pokud musíte být připojeni k Internetu). Poté zadejte příkaz ipconfig /renew, které zajistí připojení k Internetu s novou IP adresou.
Pokud zadáte příkaz ipconfig bez parametrů, zobrazí se podrobné informace týkající se internetového připojení. Zřejmě nejužitečnějším údajem je v tomto výpisu IP adresa výchozí brány, která představuje IP adresu vašeho směrovače. Zadáte-li tuto IP adresu do internetového prohlížeče, zobrazí se vám rozhraní pro konfiguraci tohoto směrovače.