Další malware pro iPhone, už i škodí

13. 11. 2009

Sdílet

Malware iPhone/Privacy.A je určen pro iPhony, které si majitelé upravili i pro spuštění Applem neautorizovaných aplikací (jailbreaking). Kdo užívá aplikaci SSH s výchozím heslem, tomu teď může útočník odcizit veškerá data.

O prvním červu pro iPhone jsme zde již psali (První červ pro iPhone), ten byl ovšem zamýšlený spíše jako vtip a nijak neškodil. Zranitelnou aplikací je i v tomto případě Secure Shell s výchozím heslem (alpine). Útočník ale pomocí kódu Privacy.A nespouští nic na samotné telefonu, ale stáhne z něho veškerá data – fotografie, e-maily, SMS, adresář, kalendář apod.

Útočné zařízení k nezabezpečenému telefonu přistupuje přes Wi-Fi. Podvodník tedy může klidně někde sedět a stahovat data kolemjdoucích. Způsoby zneužití jsou rozhodně velmi široké.

Bezpečnostní výzkumník Charlie Miller, známý především svými úspěchy na soutěži skupiny Pwn2Own, kdy několikrát prolomil obranu MacOS X/Safari (MacOS X se Safari padl za pár vteřin, nepřežil ani Internet Explorer 8, Soutěž hackerů: očekává se, že jako první padne Safari), uvedl, že jailbreaking iPhonu nelze doporučit hned z celé řady důvodů. Nejde podle něj jen o to, že uživatel si pak do telefonu nahrává neautorizované a potenciálně děravé aplikace jako SSH.

Odblokování iPhonu totiž také umožňuje, aby se na telefonu spouštěly aplikace s právy root, což je ve výchozím nastavení od Applu zakázáno (respektive útočník by k získání těchto práv musel zneužít ještě nějakou další zranitelnost). Ve výchozím nastavení také aplikace běží v chráněném, izolovaném prostředí – sandboxu. K dispozici není shell – příkazový řádek. Jako další ochranná vrstva funguje DEP (DEP (data execution prevention).

bitcoin školení listopad 24

Jailbreaking podle Millera bezpečnostní model telefonu prostě zcela likviduje. Zabezpečení Applu stálo na tom, že v telefonu je okleštěný MacOS X, odblokovaný telefon umožňuje útočníkovi pracovat s plnohodnotným MacOS X.