Na tuto skutečnost poukazuje výkonný prezident společnosti World-Check, která udržuje databázi osob, která je důležitá pro banky a jiné firmy při rozhodování s kým obchodovat.
Databáze firmy World-Check obsahuje jména osob, které by mohly představovat vysoké riziko. Jde o lidi, kteří jsou nějakým způsobem svázáni s organizovaným zločinem, s komerčními nebo politickými vazbami na nebezpečné země nebo teroristy. Ostatní jména v databázi nemusí mít žádnou spojitost se zločinem, ale přesto jsou označeny jako výjimeční lidé, jde například o politiky nebo celebrity.
Jména obsažená v této databázi firmy World-Check, kterou využívají banky a jiné instituce, jsou získávána týmem analytiků z veřejných zdrojů na internetu, včetně novinových zpráv. "Jde skoro vždy o internetové zdroje, z 99,9 procent," prozrazuje David Leppan, výkonný prezident a zakladatel firmy World-Check.
Pokud se podaří zjistit nějaké propojení osob nebo je jednotlivec identifikován jako osoba s vysokým rizikem, společnost World-Check zdokumentuje toto spojení nebo popis onoho člověka.
Firma World-Check nespoléhá na automatické nástroje při stavbě jejich databáze. Tato odpovědnost leží na analyticích zaměstnaných touto společností, kteří zkoumají primární zdroje informací a hledají podezřelé osoby a dokumentují jejich propojení a vztahy s jinými lidmi. "Pokud už je možné v nějaké části této činnosti využít automatické nástroje, mají určité limity," tvrdí Leppan.
Jako příklad uvádí Leppan nejmenovaný software, který byl před několika lety využíván americkými agenturami. Program až příliš spoléhal na jména uvedená v novinách a jiných zdrojích, aby určil jejich vztahy a propojení. Například při testu, co se stane, pokud program bude mít za úkol najít někoho, s kým je spojený bývalý prezident USA George W. Bush, přišlo jako odpověď jméno Usama bin Ladin, vysvětluje Leppan.
"Ještě je před námi dlouhá cesta, než vyrobíme program, který bude schopný určit možné vztahy," říká Leppan.
Jedním z problému je, že média a jiné zdroje často neoznačí vztah nebo spojení dvou osob jasně, ale nechají čtenáře ať si sami vytvoří propojení. "Neznám zatím žádný program, který by uměl číst mezi řádky," tvrdí Leppan. "My využíváme staré dobré způsoby, sezení na zadku," dodává nakonec.