Záběry zveřejnil jako první server Seznam Zprávy, detailní zprávu a potvrzení jeho podvrhu zajistil nezávislý zpravodajský server DeníkN. Deepfakes patří mezi obzvláštně závažné bezpečnostní problémy nadcházející zlaté éry fake news: dezinformační videa, která vypadají jako pravá, jde díky nim vytvářet nesmírně snadno. Rozpozna se zatím v naprosté většině případů ještě dají, ale chce to pozornost a tušit, že je něco špatně.
Sofistikovanost propracovaných deepfakes je už hodně vysoká, pro představu přikládáme video tohoto druhu, na němž falešný Barack Obama popisuje, co deepfakes jsou a jak fungují.
Ve stručnosti, pokud je dostatek zdrojového materiálu (což u slavných nebo významných osob je téměř vždy), dokáže umělá inteligence díky hlubokému učení vypracovat extrémně věrohodné montáže.
Zatím jsou nesrovnalosti ve videích rozpoznatelné hlavně kvůli nedokonalému mrkání a dalším očividným nedokonalostem třeba v mimice, ale účel dezinformačního boje plní dokonale: lidé už nebudou vůbec vědět, čemu mohou věřit.
Deepfake video se Zemanem rozeslal do českých redakcí podvodník, který se vydával za hongkongské médium Hong Kong Free Press. Skutečný šéfredaktor média však DeníkuN potvrdil, že jde pouze o podvrh.
Jak video vypadá se můžete podívat sami, je poměrně věrohodné:
Poněkud znepokojivé je, že účel falešného videa není jasný, mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček jej však na Twitteru označil za „sprostou kampaň“.
Deepfakes jsou často označovány za jednu z nejvýznamnějších hrozeb budoucnosti a typický příklad informační války. Zatím jsou příliš drahé a technicky náročné na výraznější osvojení, ale s růstem AI a ML přímo vzroste také riziko častějších a ještě věrohodnějších falešných videí.