Dell Alienware M11: notebook pro zapálené hráče

29. 11. 2011

Sdílet

Alienware se mezi hráčskou komunitou těší výsadnímu postavení a nutno říci, že právem. Firma, založená v roce 1996, přišla s názvy modelových řad Area-51, Hangar18 a Aurora, což...

Alienware se mezi hráčskou komunitou těší výsadnímu postavení a nutno říci, že právem. Firma, založená v roce 1996, přišla s názvy modelových řad Area-51, Hangar18 a Aurora, což jasně odkazovalo na populární seriál Akta X (X-Files), a bylo jasné, že půjde o neobvyklé modely. Vysoce výkonné pracovní stanice, desktopy a notebooky nezůstaly za očekáváním. Hráčům až do té doby odkázaným na běžné desktopy se najednou dostalo nabídky modelů určených přímo pro ně, které je oslovily sci-fi designem, netradičním využitím podsvětlení a mobilním výkonem umožňujícím postavit se desktopovým modelům, Příchod takto výkonných notebooků znamenal na herní scéně zlom a vnesl nový impuls i do skupinového hraní. LAN party, které fungovaly před internetem jako kolbiště multiplayerových střetů, přestaly být akcí, na niž bylo nutné se vláčet s obrovitým desktopem a monitorem. A protože Alienwary byly v té době jediné „masově“ vyráběné herní notebooky, staly se synonymem mobilního hraní.
Věhlas si značka udržuje až do dnešních dnů, kdy jsou tyto počítače vyráběny od roku 2006 už pod křídly Dellu. Alienware si však podržel uvnitř korporace značnou samostatnost a samotný Dell považuje Alienware za svoji prémiovou značku. Alienwary jsou tak stále tím nejvýkonnějším, co dokáže herní segment nabídnout. O to větším zklamáním bylo, že pokud jste chtěli mít Alienware doma, museli jste ho koupit v sousedních zemních. Koncem tohoto roku se ale situace změnila a tradiční herní značka se objevila i v nabídce českého Dellu, distributorů a samozřejmě prodejců.
Mezi prvními se na našem trhu tento rok objevil nejmenší z nabídky notebooků – M11x, který byl poprvé představen v roce 2010. Díky změnám používaných platforem se M11x dočkal dvou dalších revizí. Aktuálně poslední model M11xR3 míří nyní na náš předvánoční trh, a tak není bez zajímavosti si ho blíže představit.
Notebook je postaven na platformě Sandy Bridge s procesorem Core i7 2617M 1,5GHz, který lze s využitím technologie Turbo Boost 2.0 přetaktovat až na 2,6 GHz. V případě procesoru jde o ULV (Ultra Low Voltage), což se i při extrémním výkonu pozitivně podepíše na výdrži baterie. Pokud nepotřebujete grafický výkon, Intel Core i7 2617M nabídne základní integrovanou grafiku (konkrétně Intel HD Graphics 3000), ovšem tu by ocenili spíše milovníci filmů nebo příležitostní hráči. Potřebný surový herní výkon, který od stroje Alienware nejspíš očekáváte, přináší až grafika nVidia GeForce GT 540M s 2 GB DDR3 paměti – jde o ideální řešení z hlediska poskytovaného výkonu ke spotřebované energii, takže i v případě FPS máte k dispozici několik hodin času, než se baterie vybije. Funkce Optimus navíc automaticky přepíná mezi integrovanou a dedikovanou grafikou pro optimální využití energie, 40nm technologií vyrobený čip grafické karty využívající technologii CUDA bez problémů zvládá nejnovější hry ve standardu DirectX 11. Velikost operační paměti 6 GB je dostačující pro udržení rychlého a bezproblémového zpracovaní dat v reálném čase. I přes nevelký displej s úhlopříčkou 11,6 palců si M11 poradí s hrami ve vysokém rozlišení – jeho nativní rozlišení je totiž 1366 × 768 pixelů. Pokud se vám přece jenom displej zdá příliš malý, máte možnost sáhnout po některém z jeho větších bratrů – třeba M17 (číslo za M udává u modelů Alienwaru úhlopříčku v palcích).
Pro M11 zvolil výrobce matici typu WLED TrueLife, což má své klady i zápory. Dobré je, že výstup zobrazovaný na tomto displeji vypadá opravdu výborně, má jasné barvy, je příjemný i pro oči a disponuje velmi rychlou dobou odezvy. Ještě více by mu slušela matná úprava, protože ne vždy máte ideální světelné podmínky. Jako úložiště je u M11x standardně dodáván 750GB pevný disk tradiční konstrukce. Pokud byste ale zatoužili zvýšit výkon svého miláčka i v této oblasti, stačí říci – výměna za SSD není pro prodejce problém. Zajímavostí ve výbavě je audiovýstup (HDMI 1.4) umožňující 7.1kanálový HD zvuk. Kromě dvou USB 3.0 konektorů a HDMI 1.4 výstupu pro video a zvuk nalezneme u notebooku také DisplayPort a Firewire.
Při testech se notebook držel na špici systémů s ULV procesory i7 – v případě 3DMark Vantage 4432 bodů, Cinebench 11.5 s 26 fps u OpenGL. Při praktických testech s hrami Crysis 2, Battlefield 3 i CoD: MW3 jsme se dostali při nastavení kvality her na medium na 30–38 snímků, u high na 22–28 snímků, což jsou pro hraní dostatečné hodnoty. Pokud při hraní budete používat napájení z baterie, považujte čas 2 hodiny za hraniční – laborováním s různým nastavením si mnoho nepomůžete. Při standardní práci notebook vydrží 6–7 hodin. Zde také záleží na tom, zda používáte podsvětlení klávesnice i samotných prvků na počítači. V tomto případě se Alienware dodává s utilitou Alienware Command Center, která nejenom umožňuje nastavit různé barvy podsvícení, a to i rozdílně pro jednotlivé části, ale samozřejmě jakékoliv podsvětlení vypnout.
Dobrou zprávou je i poskytovaná záruka na dva roky NBD (Next Business Day), kdy je servisní zásah ukončen následující pracovní den, takže v případě nutnosti opravy nebudete bez svého notebooku dlouho.
Testovaný Alienware M11xR3 je kompaktní, lehký a má relativně dobrou výdrž baterie při vysoké kontinuální zátěži. Pochvalu si zaslouží možnosti konektivity, zvuk i grafický výkon. Potěšil by nás SSD disk v základním vybavení, který by ještě více posunul výkon i lehce zvýšil výdrž na baterie. I tak zůstává M11xR3 vyváženým řešením poskytujícím extrémní výkon při vysoké mobilitě. I v příštím roce navíc zůstane dostatečně výkonným mobilním řešením především pro potřeby hráčů.

Procesor: Intel Core i7 2617M 1,5 GHz
RAM: 6 GB
Displej: 11,6\\\" (29 cm) Widescreen High Definition (1366 × 768) WLED TrueLife
Grafická karta: DDR3 nVidia GeForce s CUDA GT 540M (2 GB)
HDD: 750 GB (7200 RPM)
Konektory/rozhraní: Wi-Fi, Bluetooth, 1× Display Port, 1× HDMI 1.4, 2× USB 3.0, 1× USB 2.0 (PowerShare), Firewire, čtečka 3v1, 2× Audio Out, 1× Audio In/Mic

Značka Alienware představuje jednu z ikon PC herního světa už od roku 1996, kdy společnost v americkém Miami založili Nelson Gonzalez a Alex Aguila. Od počátku své existence si desktopy a notebooky s charakteristickou hlavou mimozemšťana ve znaku kladly za cíl být tím nejlepším, co nároční hráči počítačových her na trhu seženou. Ultimátní výkon „Alienů“ jde ruku v ruce s jejich charakteristickým designem. Ostře řezané linie ve stylu sci-fi jsou doplněny možností volitelné barvy podsvícení nejrůznějších prvků (klávesnice, touchpadu, loga, tlačítka napájení nebo průduchů ventilace). Desktopy a notebooky Alienware jsou tak na první pohled nepřehlédnutelné. Kromě počítačů patří do portfolia společnosti Alienware rovněž periferie šité na míru těm nejortodoxnějším hráčům. Od roku 2006 je firma Alienware součástí americké společnosti Dell.

www.dell.cz, www.comfor.cz

Aktuálně nabízené počítače Alienware

Notebooky (číslo udává velikost notebooku v palcích) Desktopy
Alienware M11x Alienware Aurora
Alienware M14x Alienware Aurora ALX
Alienware M17x Alienware Area-51
Alienware M18x Alienware Area-51 ALX

O dostupnosti a cenách výrobků Alienware v prodejní síti COMFOR se informujte na bezplatné infolince 800 105 205

www.dell.cz, www.comfor.cz