Společnost BenQ oznámila významný pokles cen u DLP projektorů, které jsou údajně spolehlivější z pohledu výkonu i údržby oproti LCD projektorům, které byly v minulosti výrazně levnější a tím i dostupnější. Stále více projektorů se používá v kancelářském využití nebo jako domácí kino a nyní pokles cen u DLP projektorů umožňuje jejich větší dostupnost.
Projektory BenQ, které využívají technologii DLP (jedná se o patentovanou technologii firmy Texas Instruments), mají podle informací výrobce uzavřený mechanismus a jsou tedy odolné proti prachu bez použití filtru. Tato technologie pak má zlepšovat věrnost barev a lépe využívat barevné spektrum lampy k dosažení vyššího jasu projekce. Dále procesor DLP využívá zadní chlazení a tím je snížena provozní teplota.
Koupí projektoru investice do tohoto produktu nekončí, protože s každým produktem jsou spojeny celkové náklady na vlastnictví (TCO). Podle slov firmy BenQ mají DLP projektory právě nižší TCO.
Mezi tři hlavní položky nákladů spojených s vlastnictvím se řadí čištění a výměna filtru, výměna lampy a zhoršení barev a čištění. Velkou potíž pro uživatele představuje především prach, který může časem výrazně ovlivnit chod projektoru. Chod projektoru je pak ovlivněn následujícími způsoby:
- Zanesený filtr může zvýšit provozní teplotu – projektor se přehřívá
- Může dojít k celkovému snížení lumenů – pokles svítivosti
- Může dojít ke snížení kontrastu a ostrosti – zhoršený výkon
- Obraz se může jevit nevýrazným či bezbarvým – barvy neodpovídají skutečnosti a sníží se spektrum barev
U DLP projektoru můžete čištění prachu předejít a současně snížit náklady. Díky neprodyšně uzavřenému DLP procesoru a skleněnému krytu před zrcadly je zabráněno usazování prachu na zrcadlech a zhoršení obrazu. Procesor DLP není klasický panel, ale polovodičový procesor, a proto je možné jej chladit jinak než LCD panel. Procesor DLP má vnitřní zrcadla, která odrážejí světlo a tím snižují teplotu. Využití zadního chlazení v procesoru DLP umožnilo výrobcům sestrojení neprodyšně uzavřeného optického systému, který zabraňuje usazování prachu na klíčových optických součástkách a umožňuje odstranit z konstrukce projektoru filtr.
V současnosti je na trhu více než 160 typů bezfiltrových DLP projektorů předních značek. Tyto projektory, vyznačující se nižšími náklady na údržbu, mohou být plně využity nejen v kancelářských prostorech a domácnostech, ale také v místech se zvýšenou prašností, tedy školách, zábavních podnicích (zakouřené prostory mají vysokou prašnost) a průmyslových provozovnách, kde se nacházejí ještě zbytky pevných částic v ovzduší.