Do světa kvantových počítačů už se pouští i Amazon

3. 12. 2019

Sdílet

 Autor: @ archy13 - Adobe Stock
Nejnovější součást obřího ekosystému veřejného cloudu AWS je experimentování s kvantovými počítači – samozřejmě bez toho, že by je uživatelé museli vlastnit.

Prvním krokem Amazonu do světa kvantové mechaniky je virtuální sandbox, ve kterém si společnosti mohou otestovat způsoby využití kvantových počítačů a s novou technologií se seznámit, oznámil během pondělka americký gigant.

Produkt se nazývá Braket. Nápad na jeho vznik, popsal Amazon, je „demokratizace přístupu ke kvantovým počítačům“ alespoň drobný způsobem. Většina organizací nebude mít v nejbližší budoucnosti kvantové počítače k dispozici. Jsou neprakticky drahé a vyžadují gigantickou míru infrastruktury, a to jen pro pouhé proof-of-concept modely.

Falešné kvantové počítače bez praktického využití

Amazon proto poskytne cloudový přístup ke třem těmto konceptům (které lze skutečnými kvantovými počítači nazývat jen stěží) – D-Wave 2000Q, Rigetti 16Q, Aspen-4 a IonQ. Braket umožňují uživatelům též možnost vzdálené práce s kvantovými počítači a možnost vyzkoušení kvantových algoritmů v simulovaném prostředí.

Zároveň s Braketem Amazon oznámil AWS Center for Quantum Computing, a to ve spolupráci s prestižní americkou univerzitou Caltech (California Institute of Technology). Ideou je, zdá se, vytvoření centra excelence, ve kterém budou kvantové počítače zkoumány především z hlediska praktického – tedy jak je vlastně využít a jak je vyrábět na mírně vyšší škále.

„Kvantové výpočetní technologie se vyvíjí rapidně, ale omezené množství v současnosti dostupného kvantového hardwaru, fragmentované vývojářského nástroje a celkový nedostatek kvantových odborníků způsobuje, že vytváření kvantových aplikací v blízké budoucnosti je náročné,“ popsal Amazon ve vyjádření.

bitcoin_skoleni

Kvantová technologie je stále ještě ve velmi brzkém stádiu vývoje a potrvá pravděpodobně desítky let, než se dočkáme skutečně užitečných kvantových strojů. Prozatím mají určité palčivé problémy, mezi které patří nutnost chladit je k teplotám blízkým nule; jinak nemohou principy kvantové mechaniky typu superpozice nebo kvantové provázání v praxi fungovat.

IBM nabízí cloudový přístup k vlastním „kvantovým počítačům“ už od roku 2016 a Microsoft oznámil službu Azure Quantum minulý měsíc.