Jak vypadají moderní dohledové systémy? (1)

12. 9. 2015

Sdílet

 Autor: Axis
Díky nástupu internetu věcí si stále více uživatelů i firem uvědomuje přednosti, které jim připojení na internet přináší. Stejně zřetelně by si je ale měli uvědomovat i bezpečnostní profesionálové či vysocí manažeři, kteří se snaží zajistit ochranu pro své organizace.

Jak předvídalo mnoho bezpečnostních expertů, nový standard vysokého rozlišení – „4K Ultra HD“ – je žhavě diskutovaným tématem a představuje další přirozený krok ve vývoji tohoto oboru v pokračujícím úsilí zajišťovat detailnější obraz a širší pokrytí bezpečnostními kamerami.

Předpokládá se, že rozlišení 4K pro účely dohledu se začne hojně využívat už v následujícím roce a dále. Kvalita obrazu je totiž základním předpokladem, ale jakkoli všichni hovoří o 4K, skutečnou výzvou je kvalitu obrazu optimalizovat pro konkrétní účel dohledu, a to bez ohledu na to, jak špatné mohou být světelné nebo klimatické podmínky.

Právě inovace v této oblasti – technologie zlepšující kvalitu obrazu pro vyspělé aplikace, které jej mají zpracovávat – budou hlavním hybným momentem tohoto odvětví.

Pokroky v kvalitě obrazu však vytvořily větší tlak na řízení zdrojů, které je mají podporovat. Mohou mít například zásadní dopad na šířku pásma (objem přenášených dat) a požadavky na úložné kapacity, jež si vynutí účinnější kompresní metody.

 

Videodohled jako služba

V takové chvíli se začíná stávat užitečným nástrojem „Videodohled jako služba“ (Video surveillance-as-a-service, VSaaS) pro účely řízení a archivace videozáznamů snímaných dohledovými kamerami na cloudová úložiště.

Systémy videodohledu mohou být mocným nástrojem při prevenci nebo vyšetřování kriminálních činů, jsou-li instalované v místech jako například nákupní centra, parky, banky, letiště a jiné oblasti hromadné dopravy.

Hnacím motorem některých z rychle rostoucích nároků na systémy videodohledu jsou stále větší obavy o bezpečnost a zabezpečení na celém světě.

Podle studie organizace Transparency Market Research se očekává, že trh s dohledovými systémy a VSaaS do roku 2019 dosáhne hodnoty 42,81 miliardy dolarů, kdy mezi lety 2013 až 2019 poroste průměrnou roční mírou růstu (CAGR, Compound Annual Growth Rate) ve výši 19,1 %.

Z pohledu systémů se předpokládá, že trh se síťovým (IP) videodohledem bude v období, jehož se prognóza týká, tedy 2013 až 2019, také růst velmi rychle, a to průměrně o čtvrtinu ročně.

Trh s hardwarem se v roce 2012 ocenil na 9,49 miliardy dolarů a jeho odhadovaný růst ve zkoumaném období 2013 až 2019 je 17,3 % (CAGR). Zahrnuje přitom analogové i IP videodohledové kamery, záznamová zařízení, úložiště, kodéry a monitory.

Samotný segment záznamových zařízení a úložišť představoval v roce 2012 největší podíl celkového trhu hardwaru ve výši 37 %, následovaný dohledovými kamerami s podílem 32 %, nicméně pro budoucí roky se předpokládá oslabení tohoto vůdčího podílu v důsledku rostoucích preferencí pro využívání cloudových úložišť (VSaaS).

Naopak se očekává růst podílu dohledových kamer až na 46 % v roce 2019 díky zvyšující se oblibě síťových videodohledových kamer, jež nabízejí stále vyšší kvalitu obrazu a dodávají se s vestavěnými záznamovými zařízeními.

Ať již jde o veřejnou oblast, kde pronajímaný prostor serverů sdílí více zákazníků, nebo o privátní sféru, kdy na serveru jsou výhradně vaše data a aplikace, cloud computing vaši síť obohacuje o tři výhody – redundanci, rozšiřitelnost a převedení nákladů z investičních nákladů (capital expenditure, CAPEX) do provozních výdajů (operating expenditure, OPEX).

Podle toho, zda je cloud hostovaný nebo provozovaný interně, se k tomu mohou přidat další úlevy jako například svěření upgradů, aktualizací a bezpečnostních záplat – běžné údržby – do rukou třetí strany.

Rozšiřitelnost nevstupuje do hry jen tehdy, je-li potřeba více kamer. Umožňuje také přístup k vyššímu výpočetnímu výkonu a většímu úložnému prostoru, když je například nezbytné použít větší rozlišení nebo rychlejší obnovovací frekvenci.

Pokud třeba bude nutné udělat analýzu nashromážděných obrazových dat za účelem prozkoumání nejobvyklejších tras pohybu zákazníků v prodejních místech, kapacita na jejich zpracování je vždy k dispozici a platí se za ni jen v případě potřeby.

Lépe fungující analytické nástroje provozované vzdáleně jsou současně vhodné pro kritické aplikace týkající se infrastruktur. Větší výpočetní výkon například umožní uložit půl milionu registračních značek automobilů, a přitom kontinuálně snímat značky aut jedoucích rychlostí až 40 kilometrů za hodinu.

Dalším zajímavým aspektem VSaaS je skutečnost, že uživatelům nabízí možnost doplnit jejich dohledové systémy o další služby – například hlídače nebo vzdálené monitorovací služby.

Autor je pracovníkem společnosti Axis Communications.

Příště se podíváme například na to, jak do problematiky dohledu promlouvají big data či BI.

 

bitcoin školení listopad 24

Tento příspěvek vyšel v Securityworldu 4/2014