Přestože globální ceny za produkty a služby v oboru ICT klesají, výdaje českých domácností na tuto oblast vzrostly za sedm let o 40 procent. Na společné tiskové konferenci při veletrhu Invex o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ) a Sdružení pro informační společnost (SPIS).
V roce 2007 naše domácnosti do ICT investovaly v průměru 5,3 procent z celkových spotřebních výdajů. Více než polovinu těchto nákladů spolkl provoz mobilních telefonů, zatímco do služeb internetového spojení putovalo pouze 11,9 procent. „Přesto právě výdaje na službu internetového připojení rostly v letech 2003 až 2007 nejrychleji, a to o celých 329 procent,“ zdůraznil prezident SPIS Jiří Polák.
Podle zjištění ČSÚ jsou výdaje na ICT spolu s výdaji na zdravotnictví nejrychleji rostoucí složkou rozpočtu českých domácností po roce 2000. Právě poměrně vysoké náklady jsou jedním z důvodů, proč Česká republika v úrovni vybavení domácností ICT zůstává na jednom z posledních míst v EU.
Z výzkumu ČSÚ, do kterého se ve druhém čtvrtletí letošního roku zapojilo 9462 jednotlivců a 4736 domácností, vyplynuly také další zajímavé údaje. Zatímco služeb internetového bankovnictví u nás využívá přes 900 tisíc osob, uživatelů internetové telefonie je již 1,3 milionu a 3,4 milionu českých občanů používá email.
Nejvyšší rozšíření ICT je mezi studenty, z nichž 98,2 % používá mobil a 97,4 % počítač. Také Češi ve věkové skupině 16 až 24 let používají internet nejčastěji k posílání a přijímání elektronické pošty, ovšem na druhém místě je stahování či přehrávání hudby; této možnosti využívá dokonce 48,9 procent mladých respondentů.