Hlavní navigace

Driver: Parallel Lines

27. 7. 2007

Sdílet

Herní série Driver se vrací na počítače se svým čtvrtým pokračováním. Po nepříliš zdařilém třetím dílu je rozhodně co napravovat a tak si dali tvůrci z Reflections hodně záležet.

Herní série Driver se vrací na počítače se svým čtvrtým pokračováním. Po nepříliš zdařilém třetím dílu je rozhodně co napravovat a tak si dali tvůrci z Reflections hodně záležet.



Historie akčně závodní série Driver se datuje už od roku 1999. První díl si i přes svojí vysokou obtížnost okamžitě získal nespočet fanoušků, jimž se odvděčil spoustou nezapomenutelných herních momentů. Zrodila se cenná herní značka, kterou bylo potřeba pořádně využít. Zatímco druhý díl víceméně kráčel ve stopách původní hry, trojka se pro mnohé fanoušky Driveru stala téměř noční můrou. Nyní mají počítačoví hráči možnost setkat se s již čtvrtým dílem s podtitulem Parallel Lines. Podaří se čtyřce navrátit sérii dobrou pověst po zbabrané trojce? Odpověď na tuto otázku bohužel není úplně jednoznačná.



Kid v New Yorku
Majitelé konzole Playstation 2 se v nablýskaných kárách Driveru prohánějí více než rok, zatímco k nám PCčkářům se hra dostává s velikým zpožděním teprve nyní. Scénáristé z Reflections vás ve hře přenesou v čase do 70. let minulého století. V této době přicestuje do Velkého Jablka (New Yorku) bezejmenný mladík TK (The Kid), který se bez problémů dostane do podsvětí jako užitečný řidič. S Kidovým příběhem vás seznámí překrásná úvodní animace a po ní už je vše plně ve vašich rukou.



Driver 4 notně čerpá ze série GTA, díky čemuž se hratelnost neomezuje pouze na řízení vozů, ale i na pěší část. Naštěstí si tvůrci hry uvědomili, že hlavní devizu Drivera představuje jízdní část a tak se v misích mimo vozy dostaneme pouze v omezené míře. Ovšem když zrovna neplníte zadané úkoly, můžete si po obrovském New Yorku dělat, co se vám zachce. Na rozdíl od Driv3ra, kde jste ve městě kromě příběhu neměli co na práci, nabízí čtyřka spoustu vedlejších aktivit. Ať už se jedná o závody nebo sbírání hvězdiček, zabaví vás to na několik hodin.



Dvě doby, jedno města
Hlavní příběhová linie se neomezuje pouze na konec 70. let, ale díky dějovému zvratu se TK za 28 let vrátí vyřídit si staré účty. Skok mezi starým a novým New Yorkem je obrovský a tvůrcům se dokonale podařilo vystihnout atmosféru obou období. Rok 1978 je obecně pestřejší, barevnější a čistší, zatímco New York verze 2006 působí smutnějším dojmem a chybí v něm Světové obchodní centrum. Město nabízí obrovskou rozlohu s plně žijícím obyvatelstvem. Na normálně frekventovaných místech najdete i ve hře dopravní zácpy a spoustu chodců. K orientaci ve velkoměstě vám pomáhá dobře zpracovaná mapa.



Herní příběh vás dokáže u hry udržet do konce nejen díky dějovým zvratům, ale také kvůli zpracování animací. Ty jsou tradičně kvalitní a mnohdy nerozeznáte zda se jedná o animaci, nebo skutečný film. Výborný zážitek umocňuje rovněž výborný dabing všech postav. Na tomto herním aspektu si Reflections dali opravdu záležet. Se zvukovou stránkou souvisí i hudba, jenž dodává jednotlivým obdobím atmosféru. Výběr písní na soundtracku je téměř bezchybný a jejich poslouchání je příjemným doplňkem hraní.



Jízda v ulicích
Mezi nejzábavnější herní činnost patří plnění příběhových misí, které jsou zároveň hlavním hnacím motorem hratelnosti. Nejsou sice nikterak jednoduché, na druhou stranu vás nezadusí natolik, abyste od hry odešli. Celkově snadněji dokončíte první časovou etapu, neboť v roce 2006 vás čeká mnohem více přestřelek a to se rovná více zabíjení a tím pádem větší šance, že i vy budete zabiti. Musíte tak na v tomto období už vrásčitého TK dávat větší pozor. V misích se užijete hlavně řízení automobilů a motorek, které tvoří převážnou část herního času. Zkušenosti z předchozích Driverů jsou zužitkovány do poslední kapky, tudíž si za volantem užijete spoustu adrenalinových chvil. Vozidla se ovládají velice příjemně a jejich fyzika vám přejde ihned pod kůži. Nejedná se však o simulátor, ale vlastně ani o arkádu – autoři zvolili rozumný kompromis. Každý vůz má odlišné parametry, což se následně odráží v jeho jízdních vlastnostech. Díky tomu si každý hráč může vybrat vozítko, jenž mu dokonale sedne nejen vzhledem, ale taktéž ovládáním.



Svým dopravním prostředkům se můžete za jejich dobrou službu v ulicích města odvděčit v garáži, kde lze za nastřádané peníze vozový park notně vylepšovat. Nejedná se sice o tak propracovaný tuning, jaký najdeme v sérii Need for Speed, ale jako doplněk hratelnosti je to velice příjemná záležitost. Upravovat lze nejen vzhled, ale také technické parametry.



Pokud situace žádá opustit vůz a postavit se na vlastní nohy, nejedná se o stejnou katastrofu jako v případě třetího Drivera. TK se pohybuje plynule a jeho pohyby na sebe netrhavě navazují. Ani střelba nedělá trable. Můžete zvolit mezi automatickým a manuálním zaměřováním. Automatika je mnohem jednodušší, jen zmáčknete tlačítko a zbraň namíří na nejbližšího nepřítele. Manuál už je o něco složitější. Klávesou navolíte ruční zaměřování a sami si za pomoci myši zvolíte oponenta, na kterého vystřílíte své náboje. Obě možnosti jsou bezproblémové a uživatelsky příjemné.



Omšelá grafika
Port hry z konzolí na počítače nedopadl vyloženě špatně, ale najdou se i rezervy a to především v grafickém zpracování. PC verze nabízí několik efektů navíc, jenž ovšem nezakryjí málo detailní textury budov, které jsou na mnoha místech rozmazané. Alespoň že automobilům a hlavní postavě byla věnována o něco větší péče. Na vozidlech lze pozorovat pěkné odlesky denního světla a TK vypadá realističtěji než na PS2. Nicméně v porovnání s konzolovou verzí nám přišla hra na PC méně barevně pestrá. Zejména 70. léta vypadají na monitorech fádněji než na televizních obrazovkách, což jim trošku ubírá na atmosféře.



Driver 4 jakžtakž uspěl a dokázal vrátit sérii do starých kolejí. Jedná se o zdatný GTA klon, který ale více sází na příběh a řízení vozidel. V těchto aspektech je titul naprosto dominantní a nemá v žánru konkurenci. Ostatní herní složky jsou taktéž povedené, ale nijak nad podobnými tituly nevyčnívají. Grafické zpracování také nepatří k dnešnímu výkvětu, což sráží hodnoty Parallel Lines o něco níže. I přesto hra nabízí dlouhé hodiny zábavy, za což si zaslouží dobré reference.

bitcoin_skoleni



Hodnocení: 7,0
Žánr: závodní akce
Výrobce: Reflections Interactive
Vydavatel: UbiSoft Entertainment
Distributor pro ČR: Playman
Lokalizace: manuál, titulky
Cena: 999 Kč
Multiplayer: ne
Internet: www.atari.com/driver

Autor článku