Mnohé ze strojírenských firem dosud řídí výrobu za pomoci Excelu. Důvodem je, že dosavadní ERP systémy často neumožňovaly úkony, které specifikum strojírenské výroby vyžaduje. Bez nadsázky můžeme říci, že zákazníci z oblasti strojírenství velmi přesně vědí, co chtějí, a to často až do nejmenších detailů.
Do výčtu, co chtějí a co jim v jejich práci opravdu pomůže, patří například externí zařízení, která doplňují funkcionalitu ERP. Třeba terminály na odvádění výroby. Každý výrobní postup se totiž skládá z několika kroků, které se do terminálu zadají. Ten pak na základě zadání eviduje práci, respektive jeho prostřednictvím ji zaznamenávají sami pracovníci. Nad přehledem splněných operací se pak vyhodnocuje produktivita každého jednotlivého zaměstnance, a to po stránce výkonnostní, časové či z hlediska zmetkovosti. Díky externímu terminálu se eviduje a vyhodnocuje též efektivita pracoviště či jednotlivých strojů.
Podobně užitečným nástrojem je třeba také čtečka pro sklady, která se využívá k evidenci příjmu a výdeje materiálu a pracuje na základě čárových kódů.
Boj proti zmetkům
Málokdo ví, že slovem zmetci byli v pohanských dobách označováni bůžci, které měli naši předkové ve svých obydlích, jimž se klaněli a kteří přinášeli jejich domovům štěstí. Dnes se jim neklaníme a štěstí nám rozhodně nepřinášejí. Naopak pokud by jich bylo hodně, přinesli by výrobci určitě smůlu v podobě ztráty zákazníka. Proto je velmi důležité, aby ERP uměl sledovat počty zmetků a vytvářet tzv. opravné příkazy. Systém by také měl umět vyčíslit jejich hodnotu a ty zaevidované přijmout na sklad neshod v souladu s ISO dokumentací.
To se týká celé strojírenské výroby, ovšem konkrétně produkce automobilů jde ve svých požadavcích ještě dál. Zde je požadována i přesná dohledatelnost, čili „traceabilita“. To znamená, že výrobci chtějí přesně znát u každého dílu kteréhokoli finálního výrobku například detaily, ze které tavby pochází materiál, jakým prošel atestem a podobně. A evidence všeho je pochopitelně úkolem informačního systému.
Kooperace i mzdy
Pokud výrobce nemá vlastní technologii pro některou část výroby – například pro povrchovou úpravu dílů – zadává tuto část výroby jiné firmě. To se nazývá kooperace. ERP systém musí umět počítat se všemi potřebnými kooperacemi a zanášet je do plánu výroby či počítat s nimi při kalkulacích.
Dalším specifickým požadavkem výrobních a zejména strojařských společností je přímé propojení výroby se mzdovým modulem. Tím je umožněna bezproblémová evidence práce jednotlivých pracovníků a jimi odvedené práce, takže „on-line“ mohou vznikat podklady pro výpočet mezd. Samozřejmě že výstup před zpracováním kontroluje operátor výroby, ale mzdové účetní se tím výrazně zkrátí čas nutný pro výpočet mezd, protože údaje nemusí přepisovat do systému ručně. To se stává v případě, že firma má jiný systém pro mzdy a jiný pro řízení výroby.
TPV s externími programy
Dnešní zákazníci (nejen) strojírenských organizací jsou velmi nároční, co se týká garance včasnosti dodávek. Díky pokročilému kapacitnímu plánování, které je trendem v dnešních moderních systémech řízení výroby, a v některých případech také díky přidaným mobilním zařízením je obchodník schopen předpovídat jako z nejjasnější křišťálové koule. Již při přebírání objednávky může na základě zjištění obsazených kapacit získat termín výroby pro konkrétní objednávku, anebo naopak na základě přijaté objednávky zpracovat technologickou přípravu výroby – TPV – a zaplánovat výrobu.
Další důležitou schopností ERP pro strojírenskou výrobu je jeho schopnost propojit TPV s externími konstrukčními programy. Konstruktéři dnes často pracují například v programech SolidWorks či Inventor, přičemž podklady čerpají z ERP. Ve 3D programu pak vymodeluje rozpisku výkresu a datový model pošle zpět do ERP, kde je na jeho základě sestaven kusovník dílů.
Vzhledem k obrovské konkurenci, která dnes vládne mezi strojírenskými firmami, je pro ně životně důležité, aby požadavky svých zákazníků dokázaly plnit s maximální rychlostí a v nejlepší kvalitě. ERP a jeho „chytré doplňky“ jim v tom nezanedbatelnou měrou pomáhají.
Autoři jsou konzultanti HELIOS Orange společnosti Asseco Solutions