Estonsko má svou reputaci digitalizované státní správy vydobytou poctivě: Přes 99 % veřejných služeb země je dostupných online. Vše pohání působivá IT infrastruktura, ale podle Andrese Kaarelsona, ředitele státních informačních systémů Estonska, nejde jen o technologie.
„Technologie nám digitalizaci pouze umožňuje,“ popsal na letošní Digital Government Conference v Londýně. „Ke změnám musí existovat politická vůle.“
Tým Kaarelsona je odpovědný za vývoj, správu a koordinaci centrálních služeb e-governmentu v zemi, navíc je zodpovědný také za kybernetickou bezpečnost.
O ekosystém X-Road, který Estonsko používá a který v principu spočívá v digitálním podepisování a šifrování všech odchozích dat v kombinaci s autentizací a zaznamenáváním příchozích dat, už projevily zájem i další země. Systém je velmi odolný vůči kybernetickým útokům, protože nemá žádné centrální části: žádné huby nebo centrální databáze.
Digitální demokracie
Významným a rozhodně nejznámějším milníkem v digitalizaci Estonska byl e-votingový systém dostupný pro celou populaci země (která mimochodem čítá jen přibližně 1,3 miliony lidí). „V minulosti ovlivňovalo účast ve volbách počasí, což je důvod, proč jsme v roce 2005 představili online volby přes internetu,“ vysvětlil Kaarelson. Projekt udělal z Estonska první zemi světa, kde se uspořádaly právně závazné volby po internetu.
V parlamentních volbách v roce 2015 volilo 30,5 % lidí online. Kaarelson očekává, že letos číslo vzroste na polovinu všech voličů.
Populární je také elektronický daňový systém – ten podle vlády činí celých 98 % všech podaných daňových přiznání. Občané by měli být schopni přiznání podat během pouhých tří minut.
Digitalizaci státu v Estonsku umožnil také soukromý IT sektor, kterému se v zemi daří. IT společnosti jsou v současnosti zodpovědné za 7 % estonského HDP a zaměstnávají 4 % pracovní síly malé pobaltské republiky.
V posledních deseti letech zde také vznikly 4 celosvětové známé a úspěšné firmy: Skype, Playtech, Transferwise a také Taxify.