Celý týden provázalo komisi, alespoň v prostředí USA, řada nejasností, za problémové bylo označeno hned několik členů kontrolní komise. Google se rozhodl zareagovat jejím úplným zrušením.
Osm členové měli čtyřikrát ročně debatovat o náležitostech, důsledcích a etickém kontextu AI programu Googlu, do kterého firma vkládá nemalé finance. Mezi hlavní otázky, jimž se komise měla věnovat, patřila podpora autoritativních režimů pomocí AI, algorithm bias, vojenské využití AI a řadu dalších kontroverzních otázek.
Jenže proti lidem určeným do komise protestovali dokonce i samotní zaměstnanci Googlu. Kay Coles Jamesová se jim nelíbila kvůli komentářům na adresu transgender občanů a skepsi vůči klimatickým změnám, zatímco zahrnutí Dyane Gibbense bylo problematické vlivem toho, že právě on byl zodpovědný za znovuobnovení některých divizí Googlu vyvíjejících vojenské technologie.
A to není všechno. Další člen komise, Alessando Acquisti, profesor z univerzity Carnegie Mellon, rezignoval a Joanna Brysonová strávila víceméně celý týden bráněním svého rozhodnutí neodstoupit – obdobně na tom byli i zbylí členové komise.
Toť problém etické komise – pokud lidé nevěří v morální kompas těch, kteří jej mají určovat ostatním, je zaděláno na majestátní problém.
Zrušení samo o sobě je však problematické. Etika AI je žhavé téma a potřebují existovat kontrolní orgány, které budou moci určit, že toto už je přes čáru. Je otázkou, zdá má za regulaci být odpovědný stát, samy firmy nebo inženýři a vědci; jisté je jen to, že čím více pozornosti bude etice věnována, tím je menší šance na velký a nebezpečný přešlap.