Komise v příštích pěti letech hodlá zvýšit legální stahování hudebních nahrávek, zvýšit dostupnost vysokorychlostního připojení k internetu a zavést systém obrany proti kyberútokům. Agenda se zaměřuje celkem na sedm témat a jedním z těch hlavních je vytvoření samostatného trhu pro digitální produkty a služby. Do toho spadá například legální stahování hudby. Neelie Kroes, která má v Evropské komisi digitální agendu na starosti, řekla, že situace, kdy je ve Spojených státech 4x vyšší počet legálního stažení hudebních nahrávek, už není dále neakceptovatelná.
Podle ní to je způsobeno mimo jiné nedostatkem legálních možností on-line nákupu hudby. Komise má v úmyslu zjednodušení a licencování nahrávek napříč Evropou a to do konce roku 2010. Další důležitou částí agendy je zvýšení dostupnosti vysokorychlostního internetu, přičemž v roce 2013 by vysokorychlostní přípojkou měli disponovat již všichni Evropané. Do roku 2020 pak komise chce dostat alespoň do 50 % evropských domácností přípojku s rychlostí přesahující 100 Mb/t. Agenda se ale nezaměřuje pouze na to, co komise chce, ale částečně i na to, jak toho dosáhnout.
Podle dalších odstavců agendy mají digitální technologie potenciál vylepšit každodenní životy lidí. Komise tvrdí, že je k tomu ale potřeba, aby se lidé cítili na internetu bezpečně. Proto je v agendě pamatováno i na bezpečnost, přičemž plánem je její lepší koordinace k reakcím na kyberútoky, krádeže identit a spam. Dalším návrhem je vylepšení zákonů na ochranu osobních údajů a dat.
Komise také naléhá na členy Evropské unie, aby zvýšili roční výdaje na výzkum a vývoj. V roce 2020 by tyto výdaje měly dosáhnout celkem 11 miliard euro. Zdá se vám například plán ohledně vysokorychlostního internetu přehnaný? Neelie Kroes tvrdí, že body Agendy budou určitou výzvou, nicméně rozhodně prý nejsou nerealistické. Uvidíme.