Systém, který nechalo vytvořit generální ředitelství vnitřních věcí Evropské komise, umožňuje všem státům Schengenského prostoru vyměňovat data díky napojení konzulátů členských zemí nacházejícím se mimo Evropskou unii i všech vnějších hraničních přechodů. Systém byl původně nasazen loni v říjnu konsorciem dodavatelů vedeným dodavatelem Steria.
Schengenský prostor tvoří území 26 států, další se na vstup do tohoto území bez hranic chystají. V dohledné době například přibude Lichtenštejnsko, které bude následovat příklad úzce napojeného Švýcarska. Ani jeden z těchto států přitom není členem EU.
Systém pro udělování víz v současnosti zpracovává v průměru 4 tisíce žádostí denně, přičemž podle informací Evropské komise nárazově může o víza do Evropy požádat až 11 tisíc zájemců během jednoho dne. Informační systém přitom udržuje přehled pouze o krátkodobých a tranzitních vízech.
Tato společná platforma pomáhá podle Evropské komise „bojovat proti podvodnému jednání a předcházet mu.“ Často se například stávalo, že uchazeč o vízum odmítnutý jedním členským státem zkusil štěstí v jiném státě a zkoušel to tak dlouho, dokud neuspěl. Takto usilovně získávaná víza potom mohla sloužit k pašování lidí nebo k přesunům teroristů.
Společnost Steria nyní oznámila: „S ohledem na velký počet zapojených akcionářů a politickou citlivost, které provází implementaci systému i systém samotný, převezme Evropská komise správu tohoto systému do konce roku 2012 a bude samozřejmě pokračovat v jeho údržbě a dalším vývoji.“
Steria byla odpovědná za integraci veškerého middlewaru, zatímco infrastrukturu a řízení procesů měla na starosti společnost HP. Na projektu se dále podílí například IBM, Oracle nebo Cisco.