Evropská komise zakročila proti Googlu. Společnost prý podsouvá své vyhledávací aplikace a prohlížeč Chrome výrobcům chytrých telefonů s Androidem, jakožto nezbytnou podmínku k licencování jejích ostatních aplikací a služeb.
Google se údajně rovněž snažil výrobcům i mobilním operátorům diktovat, jakou verzi Androidu mají do svých telefonů nahrávat, a finančně motivoval ty, kteří do svých zařízení předinstalovali Google Search.
Obvinění komise má zatím podobu „souboru námitek“, jež adresují významný zdroj příjmů Googlu: peníze z reklamy generované prostřednictvím zmíněných služeb a aplikací, které společnost získává z většiny chytrých telefonů s operačním systémem Android. Ten byl v březnu v Evropě instalovaný na více než 66 % mobilních zařízení, přičemž tržní podíl Googlu na těchto zařízeních činí víc než 90 %.
Evropská komise se takto proti Googlu ohrazuje už podruhé, loni v dubnu upozorňovala na to, že výsledky vyhledávání v Chromu upřednostňují před konkurencí vlastní produkty. Komise proto teď chce prověřit, zda praktiky Googlu neodporují zákonu, mimo jiné detailním auditem smluv, které společnost uzavírá s výrobci mobilních zařízení a s operátory.
„Zajímá nás, zda požadování po výrobcích a operátorech, aby do svých zařízení předinstalovávali soubor aplikací od Googlu, než aby nechali volbu svobodně na nich, může být způsob, jak zabránit konkurenci dostat k uživatelům jiné aplikace,“ prohlásila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.
Podle ní jsou konkurenční vyhledávací enginy, operační systémy a webové prohlížeče za těchto okolností neschopné přirozené konkurence a z boje o zákazníka byly „uměle“ vyčleněny. „Situace není dobrá. Jednou z mých priorit je docílit toho, aby uživatelé měli přístup k celé šíři produktů a služeb.“
Jestliže v důsledku následného vyšetřování Evropská komise shledá Google vinným, společnost může zaplatit pokutu až ve výši desíti procent svých celosvětových tržeb, tudíž dle loňského účtování až sedm a půl miliardy dolarů.
„Android pomohl vypěstovat významný – a hlavně dlouhodobě udržitelný – ekosystém založený na open-source softwaru a otevřené inovaci,“ reagoval nejvyšší právní zástupce Googlu Kent Walker. Podle něj je společnost připravena komisi dokázat, jak z Androidu těží jak uživatelé, tak konkurence.