Počítače s operačním systémem Windows XP ale samozřejmě 8. dubna 2014 fungovat nepřestanou, budou však ve větším ohrožení za strany útočníků, kteří budou chyb a slabých míst zneužívat.
Analytik Michael Cherry ze společnosti Direction on Microsoft, která se zaměřuje výhradně na Microsoft, uvedl následující scénář. „Předpokládejme, že k datu ukončení podpory způsobí bezpečnostní problém XP náhlé problémy na Internetu. Takové, které neublíží pouze uživatelům Windows XP, ale položí na kolena celý Internet. Ve chvíli, kdy se stále používá významné množství Windows XP a problém je rozhodně způsoben problémem ve Windows XP. Věřím, že v takovém případně Microsoft musí udělat správnou věc a problém opravit. Bez ohledu na ukončení podpory.“
Microsoft podporu ukončí po 12 letech a 5 měsících, to je téměř o dva a půl roku déle než je obvyklé. Do této doby držel rekord OS Windows NT, který Microsoft podporoval 11 let a 5 měsíců.
Nejen Cherry si myslí, že Microsoft ukončení podpory znovu odloží. „Nemyslím si, že na tom budou trvat za každou cenu,“ řekl Jason Miller, manažer výzkumu a vývoje ve VMware. „Co když se stane XP po ukončení podpory obřím semeništěm virů?“
Stejně jako Cherry, i Miller předpokládá, že se budou zranitelná místa nadále objevovat. Ať už díky legitimním výzkumníkům, nebo kyberzločincům. „Neovlivní to jen XP, ale i stále podporované verze. Když hacker úspěšně vyvine zneužití, které napadne počítače s XP tak ty mohou nakazit systémy s novými verzemi Windows.“
Někteří experti mají však opačný názor. Andrew Storms z nCircle si myslí, že by Microsoft dalším odkladem ztratil na věrohodnosti.
„XP podporovali déle než cokoliv jiného, takže jsou z morálního hlediska čistí,“ řekl John Pescatore z Garnteru.
Podle dat společnosti Net Application bude v roce 2014 Windows XP na více než 25% veškerých počítačů s operačním systémem Windows. To je obrovský počet. A podle Millera jsou tu i další věci, které se musí vzít v úvahu. „Jeden z hlavních zákazníků Microsoftu je americká vláda,“ řekl Miller. „Kybernetická bezpečnost je dnes otázkou státní bezpečnosti a nedivil bych se, kdyby americká vláda neměla na rozhodnutí Microsoftu vliv.“
Cherry poukázal také na filozofii Microsoftu: „Microsoft investoval významné množství zdrojů do své iniciativy Trustwhorthy Computing a myslím, že investice a udržení současné, lepší reputace v této oblasti jim neodvolí, aby jí XP ublížil,“ řekl Cherry. „Je to pro ně těžká situace,“ řekl, „nechtěl bych být v komisi Microsoftu, která o tom bude rozhodovat.“