Někteří mobilní uživatelé Facebooku byli ve středu upozorněni, že už nadále neuvidí zprávy ani je nebudou moci posílat, dokud si nestáhnou speciální aplikaci Messenger. Jde přitom jen o začátek – v následujících týdnech a měsících by stejné upozornění měli obdržet také milióny dalších uživatelů.
Některým uživatelům se takový přístup Facebooku samozřejmě nelíbí. Na různých blozích v této souvislosti zaznívají zmínky o Orwellovi, resp. jeho románu 1984, čímž lidé reagují na schopnost aplikace vytáčet telefonní čísla nebo používání kamery bez vědomí uživatele. „Facebook tím zašel už příliš daleko. Je čas se mu postavit a říci rozhodné ne,“ napsal ve svém článku například renomovaný deník The Huffington Post.
Podle Facebooku jsou však veškeré obavy zveličené a založené na špatných informacích. Většina problémů je prý způsobena přísnými pravidly Androidu pro aplikace. Facebook prý nemůže napsat vlastní pravidla používání aplikace a místo toho musí použít obecný jazyk Androidu. To, co se uživatelům zobrazí při snaze o aktivaci aplikace, tak ve skutečnosti neodráží způsob, jakým se aplikace ve finále chová.
Na iOS od Applu má prý Facebook naopak více volnosti při výběru slov, kterými uživatele informuje o způsobu, jakým aplikace funguje. Na Androidu musí uživatelé před prvním použitím aplikace souhlasit s každým jejím nástrojem a funkcí najednou. Na iPhonech přicházejí podobné žádosti až ve chvíli, kdy má dojít k využití různých nástrojů – například k přístupu do adresáře nebo přístupu k mikrofonu.
Pokud tak například uživatel iPhonu nikdy nevyužije Facebook Messenger pro hlasový hovor, aplikace jej nikdy nepožádá o použití mikrofonu. Uživatelé iOS navíc mohou odmítnout jen některé funkce aplikace, zatímco uživatelé Androidu mají na výběr buď mezi všemi, nebo žádnou.