Fennec: Mobilní Firefox vypuštěn v první beta verzi!

20. 3. 2009

Sdílet

Společnost Mozilla zveřejnila první beta verzi nástroje Fennec, webového prohlížeče určeného pro mobilní telefony.

Beta verze prohlížeče Fennec 1.0 je v současné době dostupná pouze pro jedno mobilní zařízení a to N810 Internet Tablet od Nokie, který běží open source operačním systému Maemo. Beta verze však byla zároveň uvolněna i pro uživatele desktopových počítačů, kteří používají jeden ze systémů Windows, Mac či Linux. Nedočkaví uživatelé a vývojáři tak dostávají šanci si vyzkoušet nové aplikace a pluginy, které se mají objevit i ve verze 3.5 prohlížeče Firefox.

Jednou z nejvýznamnějších novinek prohlížeče Fennec je nástroj TraceMonkey, javascriptové jádro, jehož zavedení má vést k výraznému zrychlení mobilního internetu. Stejný motor bude mimochodem používat i desktopový prohlížeč Firefox verze 3.5. Kromě nového jádra zavádí mobilní Fennec i rychlejší start aplikace, rychlejší panning a zoom, lepší správu záložek včetně jejich nových složek a také podporu pluginů.

Mozilla vydala alfa verzi Fennecu určenou pro tablety Nokia loni v říjnu. Letos v únoru pak Mozilla uvolnila i testovací verzi pro operační systém Windows Mobile, která se však téměř okamžitě dostala do velkých problémů, zřejmě kvůli způsobu, jakým systém zpracovává alokace paměti.

TraceMonkey je nástupcem javasciptového jádra SpiderMonkey a poprvé byl odhalen loni v srpnu jako nástroj určený pro desktopové prohlížeče. TraceMonkey značně zjednodušuje proces kompilace, což vede k obrovskému nárůstu výkonu JavaScriptu. Tento nárůst má být údajně tak velký, že podle vývojářů Mozilly bude jádro schopno soupeřit s nativním kódem a dokonce i eliminovat potřebu proprietárních pluginů, jako např. Adobe Flash, které jsou dnes nutné ke zvládnutí vysoce interaktivního grafického obsahu.

Fennec 1.0 používá mnoho, ne-li většinu, ze základních komponent současných desktopových prohlížečů. Ovšem vytvoření skutečně mobilního prohlížeče vyžaduje důsledné přezkoumání toho, jak tyto komponenty pracují, a nutné je také kompletní přepracování uživatelského prostředí. Jednou z oblastí, na které vývojáři stále pracují, je interakční technologie XPConnect, který je mostem mezi jádrem JavaScript a kódem C++. Mozilla zkoumá využití tzv. kódu quickstubs, který by urychlil komunikaci mezi C++ a JS.  Mezi viditelné změny uživatelského rozhraní pak patří i větší výchozí velikost písma pro snadnější čtení textu během auto-zoomu a nová funkce záložek.

Výrobci mezi sebou v poslední době soupeří, kdo vytvoří lepší prohlížeč určený pro mobilní přístroje. K dispozici jsou momentálně prohlížeče od společností Nokia, Skyfire, Opera Software, Apple či Bitstream. Se svou troškou do mlýna chce však přispět i Microsoft, který spoléhá na svůj Internet Explorer Mobile 6, jenž by se měl pochlubit jádrem z desktopové verze IE 6.