Firefox 3.5 ve znamení vyšší rychlosti a nových funkcí

2. 7. 2009

Sdílet

Společnost Mozilla dodržela svůj slib uvolnit finální verzi Firefoxu 3.5 poslední červnový den. Tentokrát tuto událost navíc nedoprovázela snaha o vytvoření rekordu v počtu stažení, což mělo příznivý vliv na dostupnost instalačních souborů.

Finální Firefox 3.5 přišel rok a dva týdny po té, co byla uvolněna poslední majoritní aktualizace 3.0 (ta byla konkrétně dostupná od 17. června 2008) a ukončil tak prakticky půlroční zdržení, které tato verze ve svém vývoji nabrala. Alfa 1 Firefoxu 3.1 (později přejmenovaného na 3.5) byla uvolněna v červenci 2008 a v říjnu přešel prohlížeč do fáze beta. Stádium release candidate pak proběhlo velmi rychle v druhé polovině června 2009.

Původně Mozilla uvažovala o uvolnění nového prohlížeče na konci roku 2008 či začátku 2009 a zdržení způsobilo rozhodnutí zahrnout do něj některé nové funkce, jež byly teprve v raném vývoji a jež se objevily u konkurenčních prohlížečů. Díky tomu se pak Firefox 3.5 potýkal během svého vývoje s řadou chyb, které byly spojené hlavně s novými funkcemi. Podle některých indicií je také Firefox 3.5 poslední verze, která funguje ještě pod staršími Windows 2000 a XP se SP1 a SP2, neboť Mozilla uvažuje od příští verze podporovat jen Windows XP SP3, Vistu a Windows 7.

Sherri McLeishová, analytička Forrester Research, nadšeně o novém Firefoxu 3.5 prohlašuje, že vylepšení jsou opravdu skvělá a velmi si pochvaluje privátní mód surfování i výrazně rychlejší JavaScript, který Mozilla intenzivně propagovala. Nicméně dodává, že tyto funkce vlastně přibyly hlavně z důvodu vyrovnat se možnostmi konkurenčním prohlížečům, jako je Chrome od Googlu či Internet Explorer 8 od Microsoftu. Bližší informace o nových funkcích Firefoxu 3.5 jako je rychlejší JavaScript, privátní mód, podpora HTML 5 či přehrávání videa přímo v prohlížeči najdete v článku Firefox 3.5: Rychlejší JavaScript a podpora přehrávání videa.

Narozdíl od minulého roku také uvolnění nové verze Firefoxu neprovázela mánie o snahu vytvořit rekord v počtu stažení za prvních 24 hodin, která způsobila těžké přetížení serverů Mozilly. Důvodem může být, že finální verze prohlížeče Firefox 3.5 byla vydána prakticky na poslední chvíli a „download day“ tak nebylo možné dostatečně připravit, nicméně pro běžné uživatele toto bylo spíše výhodou, protože i v prvním dni po uvolnění nové verze Firefoxu nevykazovaly servery žádné výrazné přetížení a instalační soubor šel stáhnout bez zbytečných obtíží, jen někteří uživatelé pozorovali zpomalení stahování, ale ne nedostupnost souboru.

Vydáním Firefoxu 3.5 také začíná odpočet životnosti Firefoxu 3.0, neboť v rámci politiky Mozilly je starší prohlížeč podporován šest měsíců po uvolnění nové verze, což znamená podporu verze 3.0 do konce letošního roku. Pak Mozilla přestane pro starší verzi uvolňovat jakékoliv aktualizace.

Aby Mozilla uživatelům usnadnila přechod z verze 3.0 na 3.5, začala uživatelům nabízet automatický upgrade na novou verzi přímo v jejich starším prohlížeči. Není proto ani nutné stahovat instalační soubor, ale jen jednoduše využít funkci „Zkontrolovat aktualizace“ zabudovanou přímo v prohlížeči a automaticky je nabídnut k instalování Firefox 3.5. Tato možnost upgrade mezi hlavními verzemi je u Mozilly výraznou novinkou a analytici se shodují v tom, že k lepšímu, neboť uživatelé budou moci na nový prohlížeč migrovat rychleji a pohodlněji, než tomu bylo dříve.

Co se týká šancí Firefoxu 3.5 na trhu, největší možnost se podle McLeishové skýtá v tom, že Windows 7 budou v Evropě distribuovány bez integrovaného prohlížeče a uživatelé si tak budou moc svobodně zvolit, který browser chtějí používat. I když se ozývají i opačné hlasy, které vidí situaci poněkud skeptičtěji. Více viz např. článek Vůbec nic se vlastně nezmění. IE bude ve Windows stále na svém místě.

Firefox 3.5 je k dispozici ke stažení již tradičně ve verzích pro Windows, Mac OS X a Linux ve zhruba 60 jazycích z webu Mozilly.