Firefox: Jak se vyvíjel v průběhu uplynulých let?

1. 7. 2008

Sdílet

Kolegové z amerického Computerworldu vytvořili přehled nejdůležitějších událostí ve vývoji populárního open source webového prohlížeče Firefox, včetně srovnání, jak si v průběhu let vedl vůči konkurenčnímu Internet Exploreru, které jsme doplnili o některé další body. Podívejte se tedy na nejvýznamnější milníky v historii Firefoxu.

Kolegové z amerického Computerworldu vytvořili přehled nejdůležitějších událostí ve vývoji populárního open source webového prohlížeče Firefox, včetně srovnání, jak si v průběhu let vedl vůči konkurenčnímu Internet Exploreru, které jsme doplnili o některé další body. Podívejte se tedy na nejvýznamnější milníky v historii Firefoxu.

Listopad 2004 – Mozilla vydává Firefox 1.0, který je určen jako skutečná konkurence pro Internet Explorer. Prohlížeč je open source a jen jeho preview, vydané o měsíc dříve, se do doby vydání finální verze dočkalo 8 milionů stažení

Červen 2005 – Firefox posiluje na úkor Internet Exploreru. Již od doby svého vydání Firefox postupně zvyšoval svůj podíl na trhu a v červnu 2005 podle měření společnosti Net Applications poskočil na 8,71 % z květnových 8 %. Internet Explorer naopak klesl na 86,56 % z květnových 87,23 %.

Srpen 2005 – Firefox poprvé od doby svého vydání zaznamenal pokles na trhu. Naopak Internet Explorer nečekaně posílil a snaží se získávat zpět ztracené pozice.

Únor 2006 – Firefox proniká výrazněji do firem. Řada IT manažerů vítá konkurenci pro Internet Explorer od Microsoftu a téměř polovina (45 %) jich říká, že používá Firefox buď jako jediný prohlížeč a nebo jako doplněk k jinému, jako například IE, Safari či Opeře. 21 % IT manažerů pak potvrdilo, že jejich IT oddělení již Firefox podporuje.

Duben 2006 – Firefox prolamuje hranici 10% podílu na trhu. Vyplývá to z měření Net Applications, kdy došlo k dalšímu nárůstu oproti březnu 2006.

Říjen 2006 – Přichází Firefox 2.0. Nenabízí sice radikální změny, ale pokračuje správným směrem. V té době nový Internet Explorer 7 je sice výraznější aktualizací starší verze, než je tomu v případě Firefoxu, protože zatímco Mozilla upravuje dosavadní funkce, Microsoft přidává řadu nových.

Prosinec 2006 – Vyrovnání pozic. Internet Explorer do vydání sedmé verze zaostával za konkurencí v oblasti bezpečnosti a funkcí, nicméně vydání IE 7 v říjnu přineslo dorovnání jeho pozice s ostatními browsery. Firefox 2.0 vydaný téměř ve stejnou chvíli bude mít co dělat, aby si udržel svoji růstovou tendenci. Řada uživatelů také FF 2 kritizuje za jeho nároky na operační paměť.

Září 2007 – vydána alfa verze Firefoxu 3.0. Mezi hlavní zlepšení má patřit zvýšená úroveň bezpečnosti a ochrana proti škodlivým stránkám. Dalším cílem verze 3.0 je vylepšit správu paměti a zajistit navracení již nepotřebné paměti operačnímu systému.

Prosinec 2007 – Firefox dosahuje podle měření portálu Navrcholu.cz již podílu více než 29 %, podíl Internet Exploreru je 62 %. Také na celoevropském trhu má Firefox již téměř 30% podíl, i když ve zbytku světa je na tom hůře. Tento měsíc je také vydaná druhá betaverze a spekuluje se o datu uvedení finálního Firefoxu 3.0. Dočkáme se již v prvním kvartálu 2008?

Březen 2008 – Mozilla upřesňuje datum vydání finální verze Firefoxu 3.0. Má se jím stát červen 2008. Do té doby se počítá s vydáním tří release candidate verzí. Podíl Firefoxu na celosvětovém trhu prohlížečů je 17,3 %, Internet Explorer bezkonkurenčně vede s 74,9 %.
Nenechte si ujít:
Firefox 3.0 beta má menší nároky na paměť než Opera a IE7

Opera 9.5 přináší vyšší rychlost i nové funkce

Firefox 3.0: Nejčastěji kladené otázky ohledně instalace

Firefox, IE7, Opera a Safari v testu – v čem je který rychlejší?

Pět věcí, kterými vás nadchne IE 8.0

Mozilla díky Firefoxu 3.0 posiluje, Opera stagnuje

Červen 2008 – Finální verze Firefoxu 3.0 vydána 17. června, jen několikd dní po vypuštění konkurenční Opery 9.50. I přes přetížení serverů Mozilly bylo za prvních 24 hodin staženo 8,3 milionu kopií. V důsledku toho Firefox posiluje na trhu prohlížečů na 19,17 % a společnost Net Applications předpokládá, že 20% hranici by měl prolomit někdy během července.