Dle dat společnosti Net Applications se uživatelský podíl Firefoxu během listopadu propadl o dalšího půl procenta na aktuálních 8,2 %. Šlo o sedmý měsíc během uplynulého roku, v němž se Firefox propadal, o pátý, kdy ztráta dosáhla minimálně půl procenta.
Přitom na nižších číslech byl v historii jen třikrát. Jeho dosavadní dno z roku 2016 činí 7,7 %, a pokud stávající volný pád něco nečekaného nezbrzdí, dostane se na tuto hranici opětovně v červnu příštího roku, alespoň dle odhadů Computerworldu vycházejících z dlouhodobého vývoje.
A tak se zdá, že snahy vývojářů učinit Firefox atraktivnějším, symbolizované dva roky starým relaunchem s krycím názvem Quantum, vyšly naprázdno.
Chrome v listopadu sice ztratil čtvrt procenta a dostal se na nejnižší hodnotu od června – 67,2 % - jeho pozici coby dominantního prohlížeče to nemůže nijak ohrozit.
I když, při pohledu na vývoj posledních měsíců, během nichž Chrome střídavě klesal a stoupal s rozdíly v řádech desetin procenta, se nabízí úvaha, zda už nedosáhl svého horního maxima. Aktuální zhodnocení vývoje napovídá, že v červnu příštího roku bude Google na 68 %, ačkoliv dřívější odhady mu predikovaly kulatých 70 %.
Prohlížeče Microsoftu v uplynulém měsíci získaly zpět ztracené desetiny procent a dostaly se na společných 12,8 %, přičemž za růstem je poněkud překvapivě starší Internet Explorer.
Ten si v současnosti drží uživatelský podíl 6,8 %, zatímco Edge má 6 %. Současně však klesl uživatelský podíl Windows 10 a tak si Edge už čtvrt roku udržuje podíl 11,2 % čistě mezi uživateli Windows.
Odhady však může narušit na 15. ledna plánované vydání nového Edge postaveného na kódech googlovského Chromia, který Microsoft uživatelům vnutí, tedy nový Edge automaticky v systému nahradí ten stávající.
Co se týče zbývajících prohlížečů, čtvrtý měsíc v řadě posilovalo applovské Safari, které se dostalo na 5,3 %, Opera si udržuje 1,3 %. Nárůst Safari dle všeho souvisí i s větším rozšířením macOS, na němž tento prohlížeč aktuálně používá 45,6 % jeho uživatelů - nejvíc od prosince 2017.