Mozilla se dostává do nezáviděníhodné situace. Firefox, dosud korunní princ mezi webovými prohlížeč, nezvládá držet krok s rychle posilujícím Chromem a tak není divu, že Mozilla dělá pro zlepšení jeho image co může. Ovšem i tak postupně ztrácí svoje dřívější pozice, jak jsme psali např. v článku Firefox ztrácí přízeň open source komunity.
John Wayne Hill, student interakce mezi lidmi a počítači z univerzity ve státě Indiana, který pomáhá s návrhy rozhraní Firefoxu, vysvětlil kroky, které mohou dát Firefoxu dojem rychlejších startů a které podle něj využívá i konkurenční Google.
Podle Hilla není pochyb, že samotný Firefox je velmi rychlý, ale mnoho uživatelů má pocit, že jeho start je pomalý. Chrome startuje jen o trochu rychleji, nicméně dodává pocit značně vyšší rychlosti. Analýzou videa startu lze zjistit, v čem jsou hlavní rozdíly.
Spolu s Alexem Faaborgem, vedoucím designérem Firefoxu, se Hill věnoval přímému srovnání Firefoxu a Chrome a ukázalo se, že prohlížeč od Googlu zvládl dokončit většinu úvodních operací ve skutečnosti jen o milisekundy dříve, než Firefox, ale dělal tyto operace ve většině případů simultánně.
Hlavním rozdílem je, že Chrome při startu dělá všechny kroky najednou a hned začíná vykreslovat úvodní stránku i svoje rozhraní, zatímco Firefox je dělá postupně, jeden za druhým. Určitý dojem rychlosti prý dodává také menší indikátor nahrávání stránek u Chrome, zatímco Firefox s větším indikátorem působí na většinu lidí dojmem pomalosti. Chrome také zobrazí titulek stránky ještě při jejím vykreslování, zatímco Firefox až poté, když je kompletně renderovaná, takže tento trik může též způsobovat dojem, že je stránka již připravená, komentuje situaci Hill. Ale podle něj je situace u obou prakticky shodná, protože ani webová stránka v Chrome není připravena pro interakci do chvíle, než se dotáhne úplně a uživatel musí dále čekat.
Pro lepší konkurenceschopnost s Chromem doporučuje Hill některé z těchto triků využít, včetně simultánního zpracování, zmenšení ukazatele nahrávání stránek a zrušení opožděného zobrazování názvů v záhlaví. Také doporučuje, aby procedura aktualizace (či zjišťování dostupných aktualizací) prohlížeče probíhala až při jeho ukončování, nikoliv při startu, kdy zbytečně zdržuje. S těmito několika změnami bude podle něj možné dosáhnout velmi slušného dojmu zrychlení.
Vývojový tým Mozilly také současně pracuje již delší dobu na zrychlování Firefoxu tradičními metodami, takže spojení těchto optimalizací s návrhy Johna Wayne Hilla by mohlo přinést opravdu slušný výsledek.