Experti na počítačovou bezpečnost a etický hacking, kteří se v Praze sešli na mezinárodní konferenci HackerFest 2015 varovali, že množství kyberútoků neustále stoupá a firmy i jednotlivci jsou proti nim stále bezbrannější. Podle průzkumu společnosti SafeNet 76 % firem v ČR přiznalo, že za poslední rok zaznamenali narušení svých IT systémů nebo dat. Cílem kyberútoků ale nejsou jen firmy, ale i jednotliví uživatelé – počet těchto napadení za loňský rok stoupl o třetinu.
Velký je i nárůst škod způsobených kyberkriminalitou, jak vyplývá z údajů zveřejněných na konferenci HackerFest. Na vině je hned několik faktorů: kromě toho, že roste počet samotných útoků, roste i počet cílů. Stále více transakcí a obchodů se realizuje on-line, aplikace se otevírají pro přístup kdykoli a odkudkoli, velké množství webových a mobilních aplikací je velmi špatně zabezpečeno.
Více než 2/3 sofistikovaných útoků na firemní infrastrukturu jsou v poslední době vedeny přes koncové uživatele, zejména ty, kteří k citlivým firemním aplikacím a datům přistupují mobilně. Navíc firmy, zvláště ty střední a malé, investují do zabezpečení svých systémů až ve chvíli, kdy je citelně poznamená jejich narušení nebo únik dat.
A doporučení odborníků pro každého z uživatelů počítačů a mobilních zařízení? Vzdělávat se, přemýšlet o tom, co děláme a zachovávat základní pravidla.
„Velmi důležitým prvkem v obraně proti kyberkriminalitě je chování každého z nás, uživatel je vždy nejslabším článkem sebelépe zabezpečeného systému,“ říká Ondřej Ševeček, expert na IT bezpečnost z Počítačové školy Gopas. „Měli bychom si tedy uvědomit, že pokud obcházíme bezpečnostní pravidla a přistupujeme do aplikací z nezabezpečených sítí, instalujeme bez rozmyslu aplikace nebo používáme jednoduchá, stále stejná hesla a na sociálních sítích o nás je možné zjistit téměř cokoli, přímo se nabízíme pro zneužití naší virtuální identity.“