Diena Hagglundová, analytička Dimensional Research k tomu říká, že IT administrátoři měli po dlouhé roky doslova láskyplný vztah s Windows XP. Považovali je za perfektní systém, se kterým rádi pracovali, nicméně tyto pocity se již stávají minulostí.
Hagglundová, autorka uskutečněného průzkumu, říká, že 60 % dotázaných IT profesionálů se již začíná soustředit na migraci na Windows 7 spíše než na pokračující podporu už skoro devět let starého dosluhujícího OS. Zbývajících 40 % je na tom zatím opačně a chtějí se spíše zaměřit na udržení Windows XP než na migraci směrem k novějšímu systému.
I když většina firem stále používá Windows XP, trend nahrává spíše Windows 7, poznamenává Hagglundová a ještě v dubnu 2009 byl v obdobném průzkumu poměr zastánců Windows XP ku příznivcům tehdy teprve chystaných „sedmiček“ 72 : 28 %. Skutečně výrazná změna za necelý rok.
Hagglundová tuto změnu zdůvodňuje slovy, že Windows 7 připadají administrátorům jako povedený a do nedávna neměli k Windows XP žádnou přijatelnou alternativu (neboť Vista si nikdy příliš sympatií nezískala). Nicméně nyní jsou tu Windows 7, které jsou mladší, aktraktivnější a lákavější, takže se této změně názoru nelze divit. Odklon od Windows XP navíc může nabrat na rychlosti v případě, jak se bude blížit konec jejich podpory, který je naplánován na březen 2014.
Dokončení vývoje Windows 7 také zbavilo mnoho IT administrátorů jejich obav, neboť ještě v loňském dubnu jich 62 % vyjadřovalo obavu o stabilitu tohoto nového operačního systému a 47 % pak mělo pochybnosti o jeho výkonu. V letošním průzkumu se pak tato čísla snížila na 41 % v prvním, respektive 25 % v druhém případě. Překvapivé také je, že 46 % dotázaných nechce čekat ani na uvedení prvního servisního balíčku (SP1) pro Windows 7, který vždy býval chápán jako impulz pro nasazení ve firmách díky odstranění největších nedostatků v původní verzi.