Freescale se tímto snaží stát se další společností, která bude mít vliv na trh s malými počítači (výraz netbook se v tomto kontextu nehodí příliš používat, neboť je to termín, který zavedl Intel pro malé počítače s procesory Atom). V loňském roce s podobným nápadem (pod názvem Openbook) přišla společnost Via. Více informací najdete v článku Via: Notebook jako open source projekt.
Referenční design je založený na procesoru Cortex A8 i.MX515 a dále počítá s podporou formátu HD 720p, paměťovým rozhraním DDR2, úložným prostorem tvořeným SLC/MLC NAND flash čipy či podporou Open GL EX 2.0. Architektura je podporována operačními systémy Ubuntu, Xandros či MontaVista a mininoteboky by měly nabídnout mj. také třeba osmihodinovou výdrž na baterii. První prototyp takového zařízení byl prezentován již v lednu (na obrázku nad článkem), nicméně tehdy nebyly specifikace referenčního designu ještě plně dokončeny.
Nejen Freescale si však brousí zuby na trh s netbooky. Do boje se hlásí i další výrobci ARMových procesorů jako Qaulcomm, Marwell či již hodně medializovaná nVidia se svými čipy Tegra, které také vychází z jádra ARM.
Do konce roku by se mělo na trhu objevit rovnou několik mininotebooků, které budou postavené právě na ARMové architektuře a měly by těm s Atomy od Intelu konkurovat např. nižší cenou.
Zdroj: IT News.sk