Recenze: FSC Esprimo Mobile U9200

8. 7. 2009

Sdílet

U9200 je z podrobného ranku jako předcházející Vostro. Výrobce se jím snaží oslovit především profesionální uživatele nebo firmy, které potřebují dostatečně výkonný notebook, nejlépe v kompaktním řešení a za cenu, která umožňuje koupi jak jednotlivci, tak nezatíží při větším nasazení rozpočet firmy.

FSC Esprimo Mobile U9200

 

I když by se dalo říci, že notebooky tohoto typu mají zdatnou konkurenci v netboocích, jakým je napřiklad Amilo Mini z vlastní stáje a řada konkurentů postavená na procesorech Intel Atom, jde bohužel v řadě případů o záměnu dojmů a pojmů. O tom se přesvědčil už nejeden kupující, který chtěl „ušetřit“.

U 9200 je notebook, se kterým můžete plnohodnotně pracovat a ne si jenom dělat poznámky nebo si vyměňovat a prohlížet fotografie. Je o něco robustnější než Dell, i když nabízí menší displej, ale to je opět dáno koncepcí. FSC totiž nabízí z našeho pohledu odolnější konstrukci a také tradičnější řešení. Rozdíl je patrný již z řešení mechanik – Dell má slotovou optiku, FSC naopak klasickou. A v čem že spočívá ten podstatný rozdíl? Zkuste do slotové mechaniky zasunout 8cm médium – většina z nich s tím má obrovské problémy či to spíše vůbec neumožňují.

Při testech se Esprimo ukázalo jako dobrý pracant, který je opět omezen spíše koncepčně než z hlediska vybavení. Tedy až na jednu výjimku, jíž je dodávaná operační paměť – 1 GB RAM je dnes z hlediska nasazení ve Windows naprosto nedostatečný a rozhodně doporučujeme paměť dokoupit. My jsme tak pro praktickou část testů učinili a hned bylo o 100 % veseleji. S 1 GB RAM lze sice pracovat, ale je to opravdové utrpení.

Nicméně i tak se v případě U9200 podařilo lidem z FSC dosáhnout velmi příznivého vyvážení mobility, výkonu, vybavení a ceny – samozřejmě nejslabším článkem je grafika, kdy notebook spoléhá pouze na integrovaný Intel GMA X3100. O zobrazení se stará 12,1“ displej s rozlišením 1 280×800 pixelů, který nabídne ostrý, jasný obraz a díky matnému povrchu se nemusíte obávat odrazů z osvětlení.

Robustní konstrukce, které přičítáme značnou část celkové hmotnosti, dává notebooku podsaditý vzhled. To ovšem, pokud notebook denně přenášíte, působí spíše uklidňujícím dojmem. Že nejde pouze o dojem, o tom nás notebook přesvědčil při opakovaných testovacích pádech ze stolu. Produkt přežil i obvyklou testovací proceduru, kdy si na notebook umístěný na židli sedáme, což není až tak neobvyklá situace ze života uživatelů tohoto přístroje.

Verdikt

bitcoin_skoleni

Notebook nás nezklamal ani svojí klávesnicí, dostatečně tuhé klávesy s jasným vedením umožňují psaní i lehčím stiskem – rozhodně nejde o houbovitou sestavu písmenek, kterou se některé netbooky snaží vydávat za klávesnici. Dobře je na tom z hlediska citlivosti i touchpad, nicméně tlačítka se zdají být dosti tuhá, respektive jejich zapuštění není zcela ideální – nejvíce to pocítíte, pokud pro ovládání tlačítek využíváte palce. Výdrž notebooku je vzhledem k absenci Eco modu a zvolené sestavě přijatelná, opět jsme se při různém pracovním zatížení pohybovali v průměrném čase kolem 5 hodin.