Hlavní navigace

Futurolog předpovídá nástup inteligentních počítačů, se kterými budeme hovořit

2. 9. 2010

Sdílet

Dave Evans, futurolog společnosti Cisco, představil firmou diskuze svoji vizi budoucího vývoje moderních technologií.

V příštích padesáti letech se dočkáme počítačů schopných myslet a vědomě uvažovat. S počítači budeme schopni také normálně hovořit. Podle Davea Evanse dojde k zastavení nebo alespoň výraznému zpomalení procesu stárnutí a na scéně se objeví kvantové počítače s nepředstavitelnou výpočetní silou. V roce 2050 bude stát počítač s výkonem srovnatelným s 9 miliardami lidských mozků pouze 1000 dolarů. Čekají nás také bio tiskárny, pomocí kterých si budeme v budoucnu moci vytvořit téměř jakoukoliv část těla (ledviny, plíce, kůži).

Technologie také přispějí k ochraně životního prostředí. Dave Evans předpovídá vytvoření uhlíkových pastí na snížení množství skleníkových plynů v atmosféře nebo využívání navzájem komunikujících zařízení redukujících spotřebu elektřiny v domácnostech. Tato zařízení jako jsou domácí spotřebiče zapojené do komunikační sítě nebo chytré elektroměry a technologie inteligentní rozvodné sítě (smart grid) obecně, dopomohou rapidně snížit spotřebu energie. V domácnostech je totiž mnoho energetických upírů, jejichž spotřeba činí průměrně 40 % veškeré energie. Ta je spotřebovávána neustále, a to i v případě, že nejste doma.

Nárůst počtu zařízení připojených do sítě je enormní a bude i nadále růst. Tato síť, takzvaný internet věcí, již dnes obsahuje více než 35 miliard zařízení a střízlivý odhad pro rok 2013 předpovídá 1 bilion takových zařízení. Roste také množství vygenerovaných dat. V roce 2009 jich lidstvo vytvořilo více než za předchozích 5000 let dohromady. Například dnes je podle Davea Evanse na Facebooku uloženo více než 40 miliard fotografií a na YouTube je nahráno každou minutu 20 hodin nového videa. Ostatně v roce 2012 bude 90 % všech dat představovat právě video. Takto obrovský nárůst množství dat představuje výzvu pro moderní počítače a programátory. Již brzy se tak stane filtrování a třídění jedním z nejdůležitějších aspektů vývoje počítačů.

A konečně odpověď na otázku, kterou se lidstvo zaobírá již od dob, kdy o robotice ještě nikdo neměl ani ponětí. Nahradí stroje v budoucnu lidi? Podle Davea Evanse ano. Ale nemusíme mít strach, neznamená to, že lidstvo bude žít pod nadvládou robotů, ale jen budou stroje vykonávat mnoho činností za nás.

Dave Evans nazývá tento trend obrovského nárůstu nových technologií technologickou lavinou. Kdo se jí přizpůsobí a „sveze“ se s ní, bude z ní těžit. Kdo se zastaví a bude technologickou transformaci ignorovat, toho smete. Základem technologické inovace jsou čtyři pilíře. Storage, Computing, Information a Network tedy úložiště, výpočetní síla, informace, kvalita a rozšíření připojení. Například už v roce 2030 by měly být k dispozici cenově dostupné disky s kapacitou 11 petabytů. Na takto velký disk by bylo možné uložit 546 kopií všech písní, které byly kdy nahrány.

Záznam celé diskuze s Davem Evansem si můžete prohlédnout na blogu společnosti Cisco http://blogs.cisco.com/news/comments/cisco_futurist_discusses_internet_of_things_tech_predictions_more_on_talk2c/.