Samsung představil Galaxy Fold – telefon, který se má postavit do čela smartphonové revoluce a nastavit nový standard pro skládací, chcete-li ohebné telefony. Dva displeje, Snapdragon 855, 12 GB RAM, 512 GB úložiště, šest foťáků... Na tiskové konferenci, jejíž značná část patřila modelu Galaxy S10s však Galaxy Fold fyzicky nebyl k osahání ani k prohlédnutí, a tak ač se ví, že má jít v dubnu do prodeje za cenu 1980 dolarů, stále je kolem něj řada nezodpovězených otázek. Třeba, zda a případně za jakých podmínek bude viditelný spoj překladu; z video prezentace, kterou Samsung nabídl, to nebylo zcela zřejmé, po většinu času spoj viditelný nebyl, když už však ano, nešlo ho přehlédnout.
Vleze se Galaxy Fold do kapsy?
Úplnou specifikaci telefonu musí Samsung teprve zveřejnit, ale soudě dle fotografií, ve složeném stavu bude Samsung Fold tlustý zhruba jako dva prémiové smartphony přiložené k sobě, což je poměrně objemný komplet pro moderní kalhotové střihy. Pro ty, kteří nemají zájem vracet do módy telefonní pouzdra nebo si půjčovat kalhoty po tátovi, může být „skladnost“ telefonu vlastností rozhodující o koupi, či nekoupi.
Proč je vnější displej tak vysoký?
Za rozloženého stavu se Galaxy Fold může pochlubit displejem s uhlopříčkou tabletu 7,3“ a i když uhlopříčka vnějšího displeje 4,6“ představuje smartphonové parametry, přesto působí poněkud nedostatečně a vrací nás někam do éry iPhonu 7. Navíc, při složení telefonu je zobrazovací plocha vnějšího displeje ve skutečnosti ještě menší s výrazným rámem. Ten může být výsledkem nezbytného kompromisu učiněného za účelem zachování standardizovaného poměru stran anebo zkrátka jen odrazem rozhodnutí, že vyšší zobrazovací plocha by nebyla příliš uživatelsky „friendly“.
Jak praktické jsou vůbec možnosti rozložitelného displeje?
Rozložte Galaxy Fold ve společnosti přátel a budete za krále, rozkládací telefon si bude chtít osahat každý. K čemu je však podivně tvarovaný telefon, jehož cena i s daní nepochybně přesáhne 50 tisíc korun? Jednou z nejpozoruhodnějších funkcí Foldu je schopnost převést otevřené aplikace z vnějšího displeje na větší vnitřní displej. Bude však tento přechod vždy tak rychlý a plynulý, jak zobrazuje demo? Kolik aplikací bude pro takový přechod optimalizováno? A budeme vůbec tuto funkci využívat? Demo ukazuje na rozloženém displeji využití aplikace Google Maps – nevystačíme si však při řízení se zobrazením jednoduchých instrukcí na „malém“ displeji? Frajersky na velkém displeji vypadají též tři aplikace otevřené současně, bude to však v praxi k něčemu? Koneckonců, otevření dvou aplikací/oken najednou podporují už i jiná zařízení, ale nemáme pocit, že by šlo až o tolik využívanou funkci.
Pochybnosti stranou
Je zjevné, že Galaxy Fold může krom ohromení nad revolučním vzhledem a špičkovými parametry probouzet i skepsi, to však neznamená, že jej nemůžeme vnímat jako příslib. Jestliže je telefon vaším společníkem přes den a v noci uleháte s tabletem, třeba oceníte možnost zvětšení telefonu a puštění si filmu, jak Samsung ukázal v demu. Stejně jako větší displej oceníte při brouzdání internetem a aktivitách z kategorie volnočasových. Chceme tedy telefon a tablet v jednom? Samozřejmě! Jen jsme zvědaví, jestli Samsung z tohohle snu dokázal učinit skutečnost bez zbytečných chyb a otravných kompromisů!