Již na první pohled sportovně vyhlížející hodinky nabité mnoha funkcemi jsou produktem švýcarské společnosti Garmin, která se specializuje hlavně na GPS zařízení. Produkt je určen pro výkonnostní sportovce – běžce, cyklisty i triatlonisty, přičemž pro každého z nich nabízí přizpůsobenou sadu funkcí.
Vodotěsné hodinky kombinují odstíny šedé a oranžové barvy. Jsou také poměrně velké a na první pohled poněkud neskladné – přesněji se vyznačují rozměry 5,4 × 5,6 cm. Velikost monochromatické „obrazovky“ činí asi 3,3 × 2 centimetrů, její úhlopříčka potom 1,3 palce. Není se však čemu divit, menší přístroj by byl totiž pro sportovní účely nepraktický a údaje na displeji nečitelné. I při takovýchto rozměrech si ale Forerunner udržel hmotnost kolem 72 gramů, což je pro atleta počítajícího každou setinu sekundy a snažícího se o co nejlepší aerodynamiku stále ještě přijatelná hodnota.
Po rozbalení originální krabice si z celého jejího obsahu povšimnete zejména čtyř základních věcí: samotných hodinek, nabíječky (která se dá rozdělit na trafo a USB kabel, takže hodinky lze nabíjet i přes USB), dále nechybí pás pro kontrolu srdečního tepu uživatele a nakonec maličké USB zařízení připomínající zmenšený flash disk – to slouží jako anténa pro bezdrátový přenos a synchronizaci mezi Garminem a počítačem.
Jednou z nejvýraznějších funkcí zařízení je podpora GPS, na tu se nyní podívejme trochu podrobněji. GPS navigace bohužel neobsahuje žádné předem nahrané mapy (ostatně na tak malém displeji se není čemu divit), její devizou je však možnost synchronizace s počítačem prostřednictvím dat nasbíraných při sportovních výkonech. Ta poté pomohou analyzovat váš trénink i jeho efektivitu a zapíší vámi proběhnuté (nebo proplavané a projeté) trasy do tréninkové historie.
Hodinky však mohou sloužit i pro navigaci během tréninku – sportovec může zaznamenat svou aktuální polohu a její souřadnice a příště se na tyto souřadnice nechat navigovat.
Jak již bylo zmíněno, je v balení dodáván i pás na kontrolu hodnoty srdečního pulsu. Ten se propojí se zařízením a může tak zaznamenávat i výkony vašeho kardiovaskulárního systému. Nevýhodou je, že tato funkce není aktivní pod vodou – přístroj je sice vodotěsný (konkrétně do 50 metrů hloubky, což je pro triatlonistu více než dost), ale pod vodou tep zkrátka neměří.
V porovnání s předchozími modely (hlavně 205 a 305) se Forerunner 310XT může chlubit delší výdrží baterie – dosahuje až dvaceti hodin na jedno nabití, což je v přímém srovnání s Forerunnerem 305 více než dvojnásobek. Těšit se můžete také na zlepšenou kontrolou spotřeby kalorií. Hodinky sbírají statistiky po jednotlivých „kolech“ vašeho osobního závodu, jakož i pro průběh závodu celého, samozřejmostí je i přesná vzdálenost, aktuální rychlost i měření zvládnutého převýšení. Navíc nechybí ani možnost srovnávání aktuálního výkonu s výkony předchozími, což je vhodné zejména pro ty, kdo rádi překonávají sami sebe.
Při prvotním nastavení se vás nové inteligentní hodinky zeptají na sérii deseti otázek. První z nich je preferovaný jazyk. Bohužel čeština v základním nastavení chybí. Pokud byste se zařízením rádi komunikovali „jak vám zobák narostl“, nezbude vám, než aktualizovat firmware. Návodů je k těmto účelům na internetu dost.
Dále jste tázáni na preferovaný formát času (nejspíše vyberete 24 hodin), formát měření vzdálenosti (kilometry nebo míle), zda chcete nebo nechcete používat monitorování srdeční aktivity, vaše pohlaví (samozřejmě pro tréninkové účely), věk, tělesnou hmotnost a výšku, stupeň aktivity a nakonec na to, zda jste trénovaným atletem. Tím se rozumí, zda trénujete již delší dobu, případně zda máte srdeční puls v klidovém stavu pod 60 za minutu tak nějak přirozeně.
Pokud přemýšlíte, proč pro monitorování tréninků kupovat dedikovaný přístroj, když už oplýváte iPhonem či jiným smartphonem, vězte, že určité rozdíly tu jsou – iPhone není voděodolný, natožpak vodotěsný, a u recenzovaných hodinek je argumentem také vyšší mobilita.