Špatný stav globální ekonomiky může způsobit, že zákazníci po celém světě začnou méně utrácet za elektroniku, varuje znovu a důrazně nezávislá analytická společnost Gartner.
V následujících měsících očekáváme široké znamení zpomalování v sektoru elektroniky, což může mít přímý vliv na prodej polovodičů, říká Richard Gordon, analytik Gartneru. Výroba polovodičových čipů by se pak podle poslední zprávy mohla začít zotavovat až během druhé poloviny příštího roku.
Na pokles projede elektroniky má vliv hypotéční krize v USA, která se přesunuje i do Evropy a dále vysoké ceny energií. Zatím se prodej počítačů a mobilních telefonů držel na poměrně dobrých hodnotách díky poptávce na rozvíjejících se trzích v Číně, Indii, Rusku a Jižní Americe, což pomáhalo prodeji polovodičů, které jsou základními stavebními kameny těchto přístrojů. Nicméně nelze vyloučit, že v této oblasti dojde ke změně.
Podle posledních predikcí poklesne růst obratů za polovodiče tento rok na 278,4 miliardy dolarů, což znamená nárůst jen o 3,4 % oproti loňským 269,4 miliardám. Původně se počítalo s růstem 6,2 %. Za druhé čtvrtletí 2008 ohlásilo již několik výrobců pamětí výrazné ztráty a ani další čtvrtletí neslibuje výraznější pozitivní změnu.
Naopak CEO společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) Rick Tsai varoval, že očekává ke konci třetího čtvrtletí další pokles z důvodu pomalého růstu prodeje jak v USA, tak i v Číně. TSMC je považován za jednoho z největšího výrobce čipů a jednoho z lídrů pro globální technologický průmysl, přičemž jeho čipy se uplatňují v nejrůznějších typech elektroniky – od digitálních fotoaparátů, přes hudební přehrávače a mobilní telefony až po PC. |
Je tedy vidět, že ekonomické problémy budou mít dlouhodobější charakter a že jejich skutečné důsledky mohou ještě přijít. Více lze najít v článku Výrobci PC před sebou mají těžké časy, tvrdí analytici.