Capgemini očekává, že generativní umělá inteligence (Gen AI) bude hrát klíčovou roli při rozšiřování schopností vývojářů softwaru a v příštích dvou letech bude pomáhat při více než 25 % práce na návrhu, vývoji a testování softwaru.
Důvěřujete firmám, které s vámi komunikují pomocí AI?
Podle nejnovější studie výzkumného institutu Capgemini „Turbocharging software with generative AI: How organizations can realize the full potential of generative AI for software engineering“ se podstatná většina (80 %) vývojářů softwaru domnívá, že díky automatizaci jednodušších opakujících se úkolů nástroje a řešení Gen AI výrazně promění jejich práci a uvolní jim čas, aby se mohli věnovat úkolům s vyšší přidanou hodnotou.
Více než tři čtvrtiny vývojářů jsou také přesvědčeny, že generativní AI má potenciál posílit jejich spolupráci s netechnickými obchodními týmy.
Přestože je zavádění generativní AI v softwarovém inženýrství stále v počáteční fázi a 9 z 10 organizací ji ještě nenasadilo ve velkém měřítku, studie zjistila, že organizace s aktivními iniciativami v oblasti Gen AI již využívají řadu výhod plynoucích z jejího zavádění.
Na prvním místě je to podpora inovací (61 % dotázaných organizací), následovaná zlepšením kvality softwaru (49 %). Organizace zaznamenaly také zlepšení produktivity v rámci svých funkcí softwarového inženýrství o 7 až 18 % (v průměru). U některých specializovaných úkolů dosahovala úspora času až 35 %.
Dotazované organizace zdůraznily, že plánují využít dodatečný čas uvolněný generativní AI k inovativní práci, jako je vývoj nových softwarových funkcí (50 %) a zvyšování kvalifikace (47 %), zatímco snižování počtu zaměstnanců uvádí pouze 4 % dotázaných organizací. Objevují se také nové role, jako jsou vývojáři generativní AI, autoři výzev nebo architekti generativní AI.
Zlepšení spolupráce mezi technickými a obchodními týmy
Gen AI zefektivňuje spojení mezi softwarovými inženýry a ostatními obchodními týmy – od lepší komunikace až po vysvětlování, co kód vlastně dělá, v přirozeném jazyce. Ohledně potenciálu Gen AI pro zlepšení spolupráce je optimistických 78 % respondentů pracujících na vývoji softwaru.
Rozšíření schopnosti vývojářů a spokojenost zaměstnanců
Podle průzkumu dnes nástroje generativní AI využívá 46 % softwarových inženýrů, aby jim pomáhaly při řešení úkolů. Téměř tři čtvrtiny z nich se shodují, že potenciál generativní AI přesahuje rámec psaní kódu. Ačkoli pomoc při kódování je hlavním způsobem použití, najde generativní AI uplatnění i v dalších činnostech životního cyklu vývoje softwaru, jako je modernizace kódu nebo návrh uživatelského prostředí (UX).
Seniorní i juniorní vývojáři softwaru také uvádějí vyšší míru spokojenosti s používáním Gen AI (69 %, resp. 55 %). Generativní AI považují za silnou podporu a motivaci.
Podle studie ale 63 % vývojářů deklaruje, že používá neautorizované nástroje Gen AI, které jim pomáhají při řešení úkolů. Toto rychlé zavádění bez řádného řízení a dohledu vystavuje organizace funkčním, bezpečnostním a právním rizikům, jako jsou halucinace AI při tvorbě kódu, únik kódu a problémy s duševním vlastnictvím.
Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.
Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.