Gmail je rájem pro falešné účty

16. 4. 2010

Sdílet

Spam rozesílaný pomocí e-mailových účtů s adresou gmail.com se rozmáhá a doména se tak stala nejčastěji zneužívanou. Vychází to z průzkumu společnosti Commtouch. Jaké jsou statistiky spamu za první tři měsíce?

Ze zveřejněných údajů vyplývá, že 99% spamových emailů s doménou gmail se pouze jako gmail tváří, ve skutečnosti je pouhé 1 % spamu odesláno ze skutečných, většinou hacknutých, gmailových účtů. Sám Google dokonce před časem začal upozorňovat uživatele na možnost podezřelých aktivit v jejich schránkách.

Celkově se 5-10 % světové spamu tváří, že pochází z účtů Gmailu. Spameři nadále zdokonalují techniky a rozesíláním spamu ze známých domén jim k tomu samozřejmě napomáhá. „Zprávy stylově podobné Gmailu, stejně jako je tomu u PayPal a Facebooku, jsou spamery využívány velmi často, ať už pro další možnost šíření nevyžádané pošty tak pro phisingové útoky,“ tvrdí analytici z Commtouch.

Celková statistika spamu ve světě je ale mírně příznivější než na Gmailu. Za první tři měsíce letošního roku patřilo 83 % všech odeslaných e-mailů do kategorie spam. Nejvíce se nevyžádaným mailům dařilo na konci března, když tvořily celkem 92 % všech zpráv. Naopak nejméně, 75 %, tvořily spamy počátkem roku. K rozesílání spamu a dalším aktivitám využívají útočníci přibližně 305 tisíc počítačů napojených do speciálního sítě zvané bootnet. Největší podíl na tom má Brazílie, na jejím území leží přibližně 14 % napadených počítačů.

Faktem, který vás pravděpodobně nepřekvapí je to, že mezi nejčastější weby šířící škodlivý kód patří ty s pornografickou tématikou. Mezi spamem jsou včele zprávy, které určitě samy znáte ze svých schránek. Přibližně 81 % všech spamů totiž tvoří reklama na viagru a podobné farmaceutické produkty. Spam nabízející viagru je sice již známý řadu let, útočníci jej však stále využívají a to nejspíše z důvodu, že na uživatele to stále platí. Zvláště pokud je e-mail odeslaný z tak známé domény jako je Gmail. Ani Gmailu však není podle statistik radno věřit.