Společnost Google dnešním dnem otevírá všem vývojářům Android Market, obdobu App Store od Applu, určeného pro svoji mobilní platformu Android. Google si od tohoto kroku slibuje, že vývojáři budou mít k dispozici prostředí, kde mohou nabízet své výtvory a celý systém má klást důraz na svobodu volby zákazníků, kteří zde mohou aplikace hodnotit a komentovat.
Google samozřejmě projektu poskytuje své služby pro vyhledávání, hostování a analýzu dat, kterou mohou vývojáři využít. V současnosti na Android Marketu existuje zhruba 50 aplikací, ale díky tomuto kroku by se jejich počet během následujících týdnů mohl rychle zvětšit a přilákat tak i zájem uživatelů.
Podle statistik od spuštění služby Android Market v polovině minulého týdne projevují uživatelé značně větší zájem právě o aplikace než například o hry a v žebříčku toho nejstahovanějšího s 10 – 50 tisíci staženími je obsaženo 20 aplikací a jen pět her. Pravdou je, že dostupné hry na Android nejsou žádné žhavé hity a uživatelé zde najdou například Pac-Mana, Brain Genius Deluxe či Bonsai Blast.
Od dnešního dne se libovolný vývojář může zaregistrovat za poplatek 25 dolarů a nahrát svoji aplikaci na tento trh. Eric Chu z Googlu tvrdí, že poplatek není zaveden s úmyslem na vývojářích vydělávat, ale zajistit, že to myslí s nabízenými aplikacemi vážně a že jsou to skutečné a ne fiktivní osoby.
Na rozdíl od App Store zde není ani žádný schvalovací proces pro aplikace a jakmile se vývojář zaregistruje, nic mu nebrání již přímo nabízet své produkty. Někteří vývojáři právě kritizovali Apple za proces prověřování jednotlivých aplikací, který může trvat až několik měsíců a v důsledku nemusely být ani touto službou nabízeny.
Na Android Marketu budou z počátku nabízeny aplikace uživatelům nové mobilní platformy Googlu zadarmo, ale od příštího roku bude možné je prodávat za poplatek a vývojáři získají 70 % z ceny každého prodeje. Zbylých 30 % jde podle Erica Chu na poplatky za uložení, přenos a podobně, nic z toho nezůstává přímo Googlu. Podobně také vývojáři pro iPhone dostávají 70 % z ceny prodané aplikace. Dosud dostupný software na Android Marketu patří mezi ten, který byl vytvořen výherci vývojářských soutěží sponzorovanými Googlem. V uplynulých dnech se objevila také jedna aplikace od MySpace, mobilní bankovnictví od Bank of America a vyhledávač Wi-Fi hotspotů od T-Mobile. Celkově je však pro Android softwaru zatím jen poskrovnu. |
Podobnou aplikace podle posledních informací plánuje v blízké době nabídnout i RIM, výrobce smartphonů se značkou BlackBerry.