Google představil novou verzi OS Android 1.5

15. 4. 2009

Sdílet

Pro vývojáře je k dispozici volně dostupný SDK (Software Development Kit) pro operační systém Android 1.5. Nová verze této smartphone platformy bude zahrnovat i podporu pro softwarové klávesnice, tzv. živých složek (adresářů) a rozpoznávání řeči.

Dalším prvkem, který přichází s novou verzí systému Android a uvítá ho snad každý vývojář, je možnost vytvářet miniaplikace pro úvodní obrazovku přístroje. „To je něco, po čem mnoho lidí toužilo již delší dobu“ říká Konrád Hübner, zakladatel společnosti SkyCoders, jejíž aplikace Cab4me se dostala do žebříku Top 10 v Android Developer Challenge. Google také slibuje zlepšení v oblastech fotoaparátu a GPS, podporu pro nahrávání videa a stereo Bluetooth.

Mezi další vylepšení pro vývojáře patří podpora pro více verzí systému Android v jediné SDK instalaci či vylepšená JUnit podpora v ADT. „Google však bude muset učinit i určité kroky, aby vývojářům ulehčil možnost výdělku a udržel si tak jejich přízeň“ říká Hübner. A upozorňuje na všeobecně známý fakt, že „Apple je v této oblasti o poznání úspěšnější.“

Uvolnění konečné verze SDK je naplánováno na konec tohoto měsíce. „A verze 1.5 bude k dispozici brzy poté jako over-the-air aktualizace pro stávající Android smartphony“ dodává mluvčí Googlu.

V současné době jsou na tomto open source operačním systému založeny jen dva telefony: HTC Dream, známý také jako T-Mobile G1, a HTC Magic od Vodafonu, jehož distribuce startuje tento měsíc na území několika vybraných zemí, mimo jiné v Německu či Velké Británii.

„Androidu se od výrobců mobilních telefonů dostává velké podpory, ovšem jeho využívání zatím vázne. Trh se smartphony je vysoce konkurenční a čím dříve Google začne s větším objemem prodeje, tím lépe“ vyslovuje důvěru pro Android Geoff Blaber, analytik v CCS Insight. 

Například Samsung již potvrdil, že do konce tohoto roku zahájí prodej tří telefonů Android. Kdy s distribucí svých produktů začnou i společnosti LG, Motorola či Sony Ericsson, zatím není jasné.

„Pro vývojáře není nedostatek telefonů problém“ říká Hübner. „Již od začátku bylo zřejmé, že než bude k dispozici více přístrojů využívajících služeb Androidu, potrvá to delší dobu. To vývojářům umožnilo získat více času na seznámení se s platformou a nemusí se také například od začátku otravovat s různými velikostmi obrazovek.“

Podle Blabera budou operátoři hrát i nadále důležitou roli v uvádění nových Android smartphonů na trh. „Nicméně stále existují určité otázky a nejistoty ohledně platformy. Obě strany, Google a výrobci, by měli sednout k jednacímu stolu a domluvit se na způsobu práce, který bude přínosem pro všechny“ dodává.