Nový report od organizace Greenpeace varuje před korelací růstu zájmu o cloud computing a emisemi skleníkových plynů a žádá velké společnosti, jako je např. Facebook, Google či Yahoo, aby více pomáhaly s ochranou životního prostředí. Problémem je podle reportu zvýšený nárůst požadavků na elektrickou energii, což je v dnešní době klimatických změn velkým rizikem. Zástupci Greenpeace spočítali, že elektřina spotřebovaná datovými centry a telekomunikačními sítěmi po celém světě se mezi lety 2007 a 2020 ztrojnásobí, což je poměrně alarmující nárůst.
Velké internetové firmy sice tvrdě pracují na tom, aby zlepšily svoji energetickou efektivitu, ale tato snaha je vedena zejména redukcí nákladů na provoz. Umisťují totiž svoje datová centra v oblastech, kde je to výhodné z hlediska byznysu, ne z pohledu životního prostředí a také dle Greenpeace používají „špinavou“ elektrickou energii získanou zejména z uhlí.
Organizace Greenpeace již dříve spustila kampaň zaměřenou proti Facebooku a proti jeho rozhodnutí postavit datové centrum v městě Prineville v Oregonu, kde bude zásobováno energií právě z tepelných elektráren. Nyní ovšem ocenila krok společnosti Yahoo, která buduje svoje nové datové centrum kus od Buffala ve státě New York, kde bude zásobováno převážně energií z vodních elektráren. Facebook se ovšem brání tím, že neexistuje nic jako datové centrum napájené z uhelných či vodních elektráren, neboť využívá smíšenou energii ze všech zdrojů, kterou nabízí firma, jež dodává elektřinu.
Greenpeace ovšem nekompromisně žádá, aby velké internetové firmy co nejvíce využívaly obnovitelnou energii a aby za její dostupnost lobovaly u politiků. Pokud by poskytovatelé internetových služeb vyžadovali energii z obnovitelných zdrojů, tato jejich poptávka by měla vliv na nárůst nabídky a to by pak ovlivnilo další výzkum těchto zdrojů energie. Nastal by tak efekt sněhové koule, jehož důsledkem by bylo zezelenání cloudů s příznivým vlivem vůči globálnímu klimatu. Vše ovšem závisí právě na firmách a jejich preferencích.