I když Hitachi není jediným výrobcem, který uvedl na trh 3,5“ pevné disky s kapacitou 3 TB, jedná se o první interní disky této kapacity s dostatečnou spolehlivostí i pro nejnáročnější nasazení v korporátní sféře.
Jedná se o modely Ultrastar 7K3000 se 7 200 otáčkami a průměrnou dobou mezi chybami (MTBF) 2 miliony hodin a také se zárukou 5 let. MTBF (Mean Time Between Failures) značí počet hodin, které by disk měl pracovat spolehlivě a bez problémů. Tento parametr je považován za velmi důležitý právě při osazování serverů a úložných systémů pevnými disky.
Jak již bylo naznačeno, co se týká kapacity, není disk od Hitachi revoluční. Na trhu jsou již externí disky Seagate GoFlex, které ale nejsou navrženy pro použití ve firemních datových centrech, Western Digital pak uvedl interní model Caviar Green HD, nicméně má oproti modelům od Hitachi výrazně nižší rychlost přenosu data a také horší parametr MTBF, takže ani ten není příliš vhodný pro kritické firemní aplikace a data.
Důležitým faktorem pro firmy je též cena, kde jsou 3,5“ modely značně výhodnější oproti 2,5“ typům, které jsou v korporátním prostředí také oblíbené. Nicméně u nich je cena za 1 GB asi dvojnásobná a navíc nedosahují takových kapacit. I když mají nižší spotřebu, tak pokud si uživatel koupí tři 1 TB 2,5“ disky se 7 200 otáčkami, celkově budou mít podle Hitachi spotřebu o cca 170 procent vyšší než jeden 3TB Ultrastar 7K3000. Navíc zaberou tři sloty místo jednoho.
Vzhledem k současným snahám o konsolidaci disků a serverů se podle komentátorů mohou stát nové 3TB disky od Hitachi velmi lákavým a preferovaným řešením.