IBM pracuje na průlomové baterii s gigantickou kapacitou

25. 6. 2009

Sdílet

Společnost IBM pracuje na další generaci dobíjecích baterií, schopných uchovat až desetkrát více energie, než současné nejvýkonnější lithium-iontové baterie.

Nové baterie by, podle slov IBM, mohly být používány jako zdroje energie pro pohon osobních automobilů či v inteligentních energetických sítích. Společnost uvedla, že o svém novém produktu hodlá podrobněji diskutovat na letošním ročníku konference Almaden Institute, které se podle IBM zúčastní i „inovativní myslitelé“ z akademických kruhů, vládních výzkumných laboratoří a průmyslového odvětví. Letos se toto setkání bude konat ve dnech 26. a 27. srpna ve výzkumném centru IBM v San José.

„Vysoce-denzitní, škálovatelné technologie pro skladování energie se ukázaly být největší oblastí změn v této nové éře obnovitelných energetických zdrojů a chytrých rozvodných sítí“ uvedla ve svém prohlášení Sharon Nunes, viceprezidentka organizace Big Green Innovations, která je součástí IBM. „Dnes je většina světové ropy spálena pro přepravu osob či věcí. U zdrojů energie jako jsou větrné elektrárny či solární panely zase dochází ke kolísání jejich výkonnosti. Věříme, že řešení spočívá ve vytvoření účinné, cenově dostupné energetické skladovací sítě."

„Schopnost uchovávat velké množství elektrické energie v pokud možno co nejmenším balení je nyní kriticky důležitá“ myslí si Dan Olds, analytik u The Gabriel Consulting Group. „Dokud nemáme baterie s větší hustotou energie, nebudou elektricky poháněné vozy úspěšné.“ Olds také dodává, že vývoj lepších baterií je velmi důležitý pro další rozvoj větrných, solárních či přílivových elektráren. „Můžeme samozřejmě generovat energii z těchto zdrojů, ovšem není možné zajistit jejich chod po celý den. Bez lepších skladovacích zdrojů bude energie získávaná z alternativních zdrojů neustále kolísat. Generování energie je jen jednou stranou mince“ říká Olds.

Projekt společnosti IBM je jen jedním z několika dalších, představených v posledních měsících. V dubnu letošního roku například vědci z massachusettského technologického institutu (MIT) přišli s novým způsobem na vytváření baterií pro hybridní automobily či mobilní telefony, když zkombinovali nanotechnologii s geneticky upraveným virem. Podle pracovníků univerzity virus, který infikuje bakterie, ale je neškodný pro člověka, vytváří pozitivně a negativně nabité konce lithium-iontových baterií. Podle MIT by baterie s novým materiálem mohla být vybita a nabita minimálně stokrát, aniž by došlo k nějaké kapacitní ztrátě. Další průlom pak MIT učinila i v oblasti nabíjení, o čemž si můžete přečíst v článku Baterie bude možné nabít během deseti vteřin.