Společnost IDC odhaduje, že celosvětové výdaje na systémy na principu umělé inteligence se v roce 2019 vyšplhají na 35,8 miliard dolarů, což by představovalo silný meziroční nárůst o 44 %. Do roku 2022 by se výdaje měly zdvojnásobit na 79,2 miliard dolarů.
Do AI systémů budou podle analytické společnosti investovat především maloobchody. Zhruba 5,9 miliardy dolarů by mělo putovat do řešení na automatizované zákaznické služby či odborné poradce a doporučení.
Na druhém místě by se mělo ocitnout bankovnictví, které v tomto roce investuje zhruba 5,6 miliardy dolarů. Pětici největších odvětví doplňuje oblast diskrétní výroby, poskytovatelé zdravotnické péče a procesní výroba.
Výdaje na služby doženou výdaje na hardware
Co se týče konkrétního využití AI, nejvíce investic (4,5 miliardy dolarů) má putovat do oblasti automatizace péče o zákazníky, následovat bude automatizace prodejních procesů (2,7 miliardy) a kybernetická bezpečnost (taktéž 2,7 miliardy).
IDC uvádí, že z technologického hlediska povede software. Téměř 13,5 miliardy dolarů by mělo být investováno do AI aplikací a softwarových platforem. Aplikace s prvky umělé inteligence by měly být v období 208-2022 vůbec nejrychleji rostoucím segmentem.
Investice do oblasti hardwaru by tento rok mely dosáhnout hodnoty 12,7 miliardy dolarů, přičemž nejvíce prostředků poputuje do serverů. Rozvíjet se bude i oblast služeb, která by v následujících letech měla dosáhnout stejné hodnoty jako výdaje na hardware.
Zdroj: IDC