Indie je další zemí, která si dala za cíl zakázat většinu soukromých kryptoměn. Výjimku bude mít jen několik vybraných, a to za účelem využití technologií, na nichž jsou kryptoměny postaveny. Poté, co indická vláda návrh zákona, který má být představen ještě v průběhu zimy, představila, se hodnota kryptoměn propadla.
Zákon má zároveň umést cestu zrodu oficiální státní kryptoměny vydávané ústřední indickou bankou RBI. V Indii se o zákazu kryptoměn diskutuje již delší dobu, v posledních měsících však jejich příznivci měli naději, že vláda svůj přístup zmírní a místo k zákazu se uchýlí pouze k regulaci, což se ale nestalo.
Hodnota některých kryptoměn se v reakci na zveřejnění aktuálních informací propadla, například Bitcoin na indické burze WazirX o víc než 13 %, Dogecoin dokonce o 15 %. Globální impakt nicméně tak výrazný nebyl a experti se shodují, že obchodování s kryptoměnami bude v Indii pokračovat i poté, co nový zákon vejde v platnost. Týdeník India Today pak spekuluje, že zákon se zaměří hlavně na regulaci zakládání nových kryptoměn, ve snaze ochránit investory.
Využíváte už některé z inovativních metod šifrování?
Dle serveru CoinDesk však RBI na kryptoměny nahlíží velmi konzervativně a už před časem se obchodování s nimi pokusila omezit, ačkoliv její rozhodnutí loni v březnu zvrátil soud. Guvernér RBI Shaktikanta Das nicméně uvedl, že pokud jde o kryptoměny, má banka z makroekonomického hlediska a finanční stability „vážné obavy“.
Glen Goodman, autor knihy The Crypto Trader, pro BBC přístup Indie přirovnal k tomu čínskému: „Každá vláda vnímá kryptoměny odlišně. Některá jako hrozbu, jiná jako příležitost a třetí někde mezi. Ta čínská se chce zbavit veškerých kryptoměn vyjma té, kterou sama vyvíjí, a zdá se, že Indové se k nim staví stejně. Nejspíš si říkají, že jestliže Čína zvolila takový přístup, oni mohou taky.“