Integrace Google Apps: Jaké jsou možnosti?

24. 6. 2013

Sdílet

 Autor: © Google
Sada nástrojů Google Apps je řešením, mezi jehož hlavní přednosti patří mimo jiné i velmi široké možnosti propojení s ostatními systémy. Proto je dobré vědět, jak tohoto potenciálu naplno využít.

Při jednání se zákazníky se často setkávám s dotazem, zda a případně jakým způsobem lze propojit Google Apps s jejich stávajícími firemními systémy. Široké možnosti integrace jsou přitom jednou z klíčových výhod sady nástrojů Google Apps a umožňují využít i další specifické funkce.

Z konkrétních možností je dobré na úvod zmínit především sadu aplikačních rozhraní pro jednotlivé služby, tzv. Google API. Toto rozhraní pro programování aplikací umožňuje manipulaci s daty uloženými v Google cloudu, ke kterým má oprávněný uživatel přístup. Kromě toho lze díky tomuto rozhraní současně zajistit propojení firemního systému s funkcemi uživateli nejčastěji využívanými, jako jsou například Google překladač nebo mapy. Přístup k jednotlivým rozhraním je řízen prostřednictvím otevřeného autorizačního standardu OAuth.

Programátorům je rovněž k dispozici Google Web Toolkit, což je sada nástrojů a knihoven pro vývoj aplikací, využívajících Google API. S jeho pomocí lze ke službám Google Apps snadno připojit prakticky libovolné moderní aplikace, ať už třeba webové nebo pro mobilní zařízení.

Mimo aplikační rozhraní je v nabídce Google i tzv. Google Cloud Platform, což je plnohodnotná aplikační platforma typu PaaS, která umožňuje vývoj a provoz aplikací v cloudu. Mezi její výhody patří zejména automatické škálování potřebného výpočetního výkonu či rychlé zpracování obrovského množství dat.

Klíčovou předností jsou i široké možnosti integrace, spočívající zejména ve volání webových služeb aplikací třetích stran, bez ohledu na to, zda se jedná o přenosy či služby typu REST (Representational State Transfer) nebo SOAP (Simple Object Access Protocol). Lze tak snadno vyvinout novou aplikaci, která bude provozována na platformě Google a bude komunikovat jak s vašimi stávajícími systémy, tak s jednotlivými službami Google.

S integrací úzce souvisí téma autentizace uživatelů. Prostřednictvím otevřených standardů typu OpenID nebo SAML v2 lze implementovat jednotné přihlášení napříč různými webovými aplikacemi, což výrazně usnadňuje jejich používání.

bitcoin školení listopad 24

Programátorům a IT specialistům, které toto téma zajímá, bych doporučil stránku http://developers.google.com, kde najdou detailní informace.

Chcete se dozvědět více o řešení, které zvýší produktivitu ve vaší firmě? Potřebujete snížit náklady na firemní informační technologie a jejich údržbu nebo integrovat Google Apps do vaší infrastruktury? Využijte chytré aplikace jako službu Google Apps nebo Office 365 s podporou Ness Technologies!

Petr Doležal, Senior Consultant, Ness Technologies