Hlavní navigace

Intel: 32nm čipy Westmere půjdou do prodeje ještě letos, první vzorky jsou již k dispozici

16. 4. 2009

Sdílet

Nové mikroprocesory s kódovým označením Westmere od Intelu má nyní k dispozici několik PC výrobců. První výrobky postavené na tomto čipu by se na výrobní pásy měly dostat ke konci tohoto roku.

„Čipy byly poslány asi třicítce tvůrců notebooků a desktopů za účelem jejich testování“ řekl Paul Otellini, generální ředitel Intelu, během konferenčního hovoru. Podle něho by se první počítače s čipem Westmere mohly v prodejnách objevit začátkem roku 2010. Intel přitom vývoj svého 32nm výrobního procesu dokončil teprve v prosinci loňského roku.

Westmere je nástupcem mikroarchitektury Nehalem, která se používá v desktopovém Core i7 a serverovém Xeon 5500 procesoru. Nehalem integruje řadič paměti s CPU a poskytuje rychlejší spojení pro komunikaci s ostatními komponentami systému. Laptopová verze Westmere je kódově nazývána Arrandale, zatímco verze pro desktopy je pojmenovaná jako Clarkdale.

Od Arrandale se očekává především zlepšení grafického výkonu, zatímco spotřebuje menší množství energie, než současné dvoujádrové procesory. Arrandale integruje grafický procesor a CPU do jednoho čipu. Taktovací frekvence by měla být podobná jako v čipech používaných u současných notebooků, ale očekává se, že nabídne lepší výkon při spouštění více vláken na každé jádro.

Již dříve Otellini informoval o záměru Intelu investovat během následujících dvou let více než 7 miliard dolarů do vylepšení svých výrobních závodů. Prioritami je zavedení nízko-nákladového 32nanometrového procesu a také zvýšení produkce. Na 32nm výrobní proces se Intel přesune ze současného 45nm postupu. Intel tak počítá se snížením celkových nákladů, zatímco se zvýší výkon čipů a zlepší se i výdrž baterie v notebooku.

Kromě Arrandale plánuje Intel v tomto čtvrtletí uvést i další nové čipy jako součást notebookové platformy Montevina Plus. Půjde o nízkonapěťové čipy pro tenké a malé laptopy, které zajistí plnou funkčnost přístroje, ovšem budou levnější, než současné ultra-přenosné notebooky. 

Informace o zavádění nových čipů přichází v době, kdy Intel zaznamenává výrazný propad příjmů z prodeje čipu Atom. Během prvního čtvrtletí letošního roku klesla popularita low-endového Atomu více, než u jiných výrobků.

Celkový zisk z prodeje procesorů a čipsetů pro Atom v prvním kvartálu 2009 činil 219 miliónů dolarů, což je pokles téměř o 27 procent oproti čtvrtému čtvrtletí loňského roku. Pro srovnání, celkový prodej procesorů a čipsetů klesl „jen“ o 13,5 procenta, z 8 miliard dolarů na 6,9 miliard. Přestože se však s poklesem tržeb potýká Intel Atom, není pravděpodobné, že by se stejný trend měl projevit i v prodeji počítačů založených na tomto čipu. Intel navíc očekává, že ve druhém čtvrtletí prodej opět poroste.